Yılmaz Karaca: “Temel amacımız birlikteliği sağlamak”

Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Genel Başkanı, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca, temel amaçlarının gazeteciler arasında birlikteliği sağlamak olduğunu söyledi.

Güncel 27.04.2014, 20:37 27.04.2014, 21:53
891
Yılmaz Karaca: “Temel amacımız birlikteliği sağlamak”

Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Genel Başkanı, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca, temel amaçlarının gazeteciler arasında birlikteliği sağlamak olduğunu söyledi.

Yılmaz Karaca, Çorum Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği’nin olağan genel kurulunda Divan Başkanlığını üstlendi.

Genel kurulda bir konuşma yapan Yılmaz Karaca, kendilerinin hiçbir zaman bir ilde iki veya daha fazla dernek kurulması için çaba göstermediklerini, tam aksine birden fazla derneğin çıkmasına engel olmak için uğraştıklarını belirterek, Çorum’da ikinci bir derneğin açılmasından dolayı Türkiye Gazeteciler Federasyonu nezdinde haksız eleştirilere uğradıklarını kaydetti.

Federasyon olarak iyi niyet çerçevesinde hareket ettiklerinin altını çizen Yılmaz Karaca, cemiyet başkanlığını kişisel menfaate çeviren, göstermelik genel kurullarla yeniden göreve gelerek koltuğunu korumaya çalışan, yeni ve genç gazetecilere fırsat vermeyen kişileri ve cemiyetleri bünyelerinde barındırmadıklarını, bu çerçevede 17 ilin üyeliğini silerek bu cemiyetleri federasyon bünyesinden çıkarttıklarını anlattı.

Temel amaçlarının gazeteciler arasında birlikteliği, dayanışmayı sağlamak olduğunun altını çizen Yılmaz Karaca, cemiyetleri bölmek parçalamak yerine birleştirmenin çabasını gösterdiklerini, örneğin Mersin’de 7 derneği 1’e, Tekirdağ’da 4 derneği 1’e indirerek birleştirme yoluna gittiklerini söyledi.

Bazı illerde bu durumu gerçekleştiremediklerini sözlerine ekleyen Karaca, “2 dernek olması önemli değil, güçlü olmak, birlikte olmak daha önemlidir. TGF hiçbir zaman bölünme, parçalanma için çaba harcamamıştır. Tam aksine her zaman birleştirici olduk. Bizler derneklerin, cemiyetlerin iç işlerine karışmayız, kim başkan olacak karışmayız. Derneğin güçlü olması, üyeleri için mücadele etmesi bizim için önemlidir” diye konuştu.

CEMİYETLERE TARAFSIZ MADDİ DESTEK VERİLMELİ
Yılmaz Karaca, TGF olarak cemiyetlere Basın İlan Kurumu tarafından yardım edilmesi, maddi destek sağlanması konusunda yoğun çaba gösterdiklerini ifade ederek, “cemiyetlere verilen desteğin ne yazık ki büyük bölümünü Ankara, İstanbul gibi iller alıyor. Biz bu desteği Anadolu illerine yaymak istiyoruz. Bizi ayrıştırıp kendi güçlerini sürdürmek istiyorlar. Verilen desteğin sadece yüzde 35’ini Ankara alıyor. Cemiyetlere taraf tutulmaksızın yardım yapılmalıdır. Geçen yıl Çorum’da bir örnek yaşadık. Yeni kurulan Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği daha fazla üyeye ve çoğunluğa sahip olduğu halde verilen destek miktarı yüzde 50 / yüzde 50 olarak paylaştırıldı. Bu sene ise tamamen diğer cemiyete yardım verildi.

BİK bu konuda tarafsız davranmalı. Bazı illerde haksızlıklarla karşı karşıyayız. Bu haksızlıklar karşısında mücadelemiz sürecektir” şeklinde konuştu.
(Volkan SINAYUÇ)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@