Yılmaz: “Anayasa tehdit altında”

Çorum olaylarının 36. yıldönümü dolayısıyla Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nde panel düzenlendi.

Yılmaz: “Anayasa tehdit altında”

Çorum olaylarının 36. yıldönümü dolayısıyla Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nde panel düzenlendi.

07 Temmuz 2016 Perşembe 19:22
Yılmaz: “Anayasa tehdit altında”

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Gazeteci Yazar Necdet Saraç, CHP İl Başkan Yardımcısı Yüksel Aydemir, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Rıza Suludere, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi Semah Topluluğu’nun gösterisi ile başlayan anma etkinliğinde, türkü ve şiirler seslendirildi. Ardından panele geçildi. Birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajlarının verildiği panelde katılımcılara hitap eden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, "Bizim derdimiz Alevi-Sünni kavgası değil. Bizim derdimiz bu topraklarda yaşayan ve akşam evine ekmek götürmek için güneşin altında 12 saat çalışan işçilerdir. Çocukları başkalarına boyun eğmesin diye hayatlarını feda edenlerdir" dedi.
CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz da "12 Eylül'ün çıkardığı, cunta döneminden kalma bir Anayasa ile bu toplumu ileriye taşıyamayız, geleceğimizi şekillendiremeyiz, çağın gerisinde kalırız. Fakat bu Anayasa'nın tamamı da tehdit altında. Anayasa'nın değişemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez 4 niteliği var. Demokratik devlet, sosyal devlet, hukuk devleti ve laik devlet. 14 yıllık dönemde Anayasa'nın bu dört niteliğinin dördü üzerinden Cumhuriyet'in hedef alındığını görüyoruz" diye konuştu.
Gazeteci Yazar Necdet Saraç ise “Bu ülkede bir milyon 200 bin İmam Hatipliye ihtiyaç yoktur. Bir milyon 200 bin İmam Hatipli düşüncesi 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir' sözünün reddidir. En hakiki öğretici ilimse, ilmin yolundan gitmek lazım" ifadelerini kullandı.
Etkinlik, katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.(Taner ŞİMŞEK)

Son Güncelleme: 07.07.2016 19:23