“Yıllık işletme cetvelini bildirmemenin cezası 1294 lira”

Çorum Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Doğan, “yıllık işletme cetveli verilme zorunluluğu” ile ilgili bir açıklama yaptı.

Güncel 10.04.2019, 21:52
217
“Yıllık işletme cetvelini bildirmemenin cezası 1294 lira”

Doğan, Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmelerin her yıl 1 Ocak ve 30 Nisan tarihleri arasında bir önceki yıla ait yıllık işletme cetvellerini eksiksiz doldurarak sistem aracılığıyla internet ortamından on-line olarak veya zorunlu hallerde (sistem arızasında) bağlı bulundukları ilin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne yazılı olarak vermeleri gerektiğini bildirdi.

Sanayi işletmelerinin her yıl vermek zorunda olduğu; bir önceki yıla ait faaliyetleri ile ilgili yıllık işletme cetvelini “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi” veya “https://sanayisicil.sanayi.gov.tr/” adresinden işletme adına alınan şifre ile sisteme girilip ardından “işletme” menüsüne girildikten sonra çıkan ekranda “Belge No ile İşletmemi Getir” veya “Kayıtlı İşletmelerim” menüsünden işletme çağırılarak Yıllık İşletme Cetveli için gerekli bilgiler doldurulup giriş yapılarak sistem üzerinden İl Müdürlüğü’ne gönder butonuna tıklanarak on-line olarak Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne göndermeleri gerektiğini kaydeden Doğan, “Sanayicilerimizin 1.294 liralık idari para cezasına muhatap olmamaları için 30 Nisan 2019 gün sonuna kadar beklenilmeden bir an önce Yıllık İşletme Cetvellerinin girişleri yapılarak, İnternet ortamındaki on-line girişlerin son gün olan 30 Nisan’da sistemde yoğunluk olacağı ve olası sistem arızalarının olabileceği dikkate alınarak en son güne bırakılmaması gerekmektedir.

Yıllık İşletme Cetveli bilgilerini 30 Nisan 2019’ a kadar internet ortamında süresi içinde giriş yapmayan veya zorunlu hallerde İl Müdürlüğüne yazılı olarak vermeyen işletmelere 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 9. maddesi gereğince 1.294 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Sanayi işletmelerinin 2018 yılı işletme cetvelini en geç 30.04.2019 tarihine kadar Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne vermeleri gerektiğini hatırlatırız” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@