Yıldırım: “Gazze’de yeni bir insanlık dramı yaşanıyor”

Türkiye Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Ak Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, TBMM’de Filistin’de meydana gelen sel felaketine ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi.

Yıldırım: “Gazze’de yeni bir insanlık dramı yaşanıyor”

Türkiye Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Ak Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, TBMM’de Filistin’de meydana gelen sel felaketine ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi.

17 Aralık 2013 Salı 13:50
Yıldırım: “Gazze’de yeni bir insanlık dramı yaşanıyor”

Onlarca yıldır işgalci İsrail’in insanlık dışı ablukası sebebiyle açık hava hapishanesine dönüşen Gazze’de yeni bir insanlık dramının daha yaşandığını ifade eden Yıldırım, “11 Aralık 2013 tarihinden beri Gazze Şeridi'ni etkisi altına olumsuz hava koşulları hayatı adeta felç etmiş durumda, alt yapıda büyük bir hasara neden olan bu olumsuz hava koşulları, başta alt yapı olmak üzere bir çok kamu ve özel kurumlara ait binalarda büyük hasara neden olmuştur.
Şiddetli rüzgâr ve alçak hava sıcaklıklarıyla birlikte gelen bu sağanak yağış dalgası yedi yıldır ambargo altında bulunan Gazze şeridinin böylesine bir felaketle mücadele etme imkanını sekteye uğratmıştır. 21 saati bulan elektrik kesintileri ise bölgede yasayan halkın yasam koşullarının daha da ağırlaşmasına neden olmuştur” dedi.
Son dört gün içerisinde Gazze'ye düşen yağış miktarının 300 milyon metre küpe başka bir ifadeyle bir yılda yağan yağmurun % 85'ine ulaştığını belirten Yıldırım, açıklamasında şunları dile getirdi:
“Saatte 70 km'ye ulaşan rüzgâr ise ambargo nedeniyle böyle bir felaketle mücadele için gerekli olan malzemelerin yetersiz olmasından dolayı bu felaketle mücadele eden iş makinelerinin çalışmasını engelliyor.
Öte yandan işgalci İsrail'in Gazze sınırındaki barajların kapaklarını açması felaketin daha da ağırlaşmasına ve Gazze Vadisi, Salka Vadisi ve Beyt Hanun vadisinin sular altında kalmasına ve burada yasayan halkın boğulmasına neden olmustur. Bu felaket nedeniyle Gazze Şeridi'nin maruz kaldığı hasar şunlardır.
Cebaliye Mülteci Kampı etrafında bulunan Ebu Raşid Göleti etrafında 1 km alanında bulunan bütün evlerin biriken yağmur suları nedeniyle sular altında kalması. Cebaliye’deki Saftavi Göleti beşinci kısımda 0,5 km alanda bulunan tüm evlerin yağmur suları altında kalması.
Gazze kenti, Şeyh Rıdvan Mahallesinde bulunan Şeyh Rıdvan Göleti etrafında 2 km alanında bulunan bütün evlerin yağmur suları altında kalması. Gazze Vadisi, Salka Vadisi ve Beyt Hanun Vadisi’nde bitişik tüm ev ve çiftliklerin sular altında kalkması. Refah kentinde bulunan El Cuneyne ve El Emel Mahallelerinde bulunan evlerin sular altında kalması. Bir çok ilde muhtelif bölgelerin sular altında kalması
Felaketten etkilenen ailelere ait istatistikler ise şöyledir:
Sel felaketi nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan aile sayısı 7000’e ulaştı. Başka bir deyişle evlerini terk eden kişi sayısı 40.000’dir. Gazze’nin bütün illerinde 19 adet geçici barınaklarına alınan aile sayısı 923 aileye, geri kalan aileler ise eş dost ve akrabalarının yanına taşınmıştır.
Sular altında kalan ev sayısının 3300 ev olduğu tahmin edilirken çeşitli hasarlara maruz kalan toplam ev sayısının yaklaşık 1000 ev olduğu tahmin edilmektedir. Bu evlerde bulunan eşya, mobilya ve iç dekorasyon zararının 40 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.
Sel felaketi nedeniyle zarar gören yollar, su şebekesi, kanalizasyon, elektrik ve iletişim hatları gibi alt yapı ve yollarla ilgili maddi zarar 10 milyon olarak ölçülmektedir.
Sel felaketi nedeniyle hasar gören iş yeri ve sanayi tesis sayısının 1000 tesis olduğu tahmin edilmektedir. Bunun da maddi karşılığı 3 milyon Amerikan doları olarak ölçülmektedir.
Piliç çiftlikleri, hayvancılık, balıkçılık ve bitkisel üretim tesisleri gibi tarım sektörünün maruz olduğu doğrudan zararın 7 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.
200 teknenin batması ve Sayadin Limanı’ndaki dalgakıranın hasar görmesi şeklinde gerçekleşen zararlar nedeniyle ulaştırma ve nakliye sektörünün uğradığı zarar 2 milyon olarak ölçülmektedir.
Türkiye ve Katar bölgeye yardım ulaştırmak için çalışmalara başlamışlardır. Acil gıda ve iş makinaları ile yakıt sevkiyatı için tüm dünya ülkelerini ve uluslararası kuruluşları acil görev çağırıyoruz.” (ÇORUM HABER)

Son Güncelleme: 17.12.2013 13:51