“Yetkilileri göreve davet ediyoruz“

CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, madende işçilerin direk işten çıkarılmadığını ancak işten çıkartılmaya zorlandığını söyledi.

Güncel 25.11.2014, 23:10 25.11.2014, 23:11
726
“Yetkilileri göreve davet ediyoruz“
CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, madende işçilerin direk işten çıkarılmadığını ancak işten çıkartılmaya zorlandığını söyledi.

Atlas, “Burada devlet yanıltılıyor. Devlet yetkilileri yanıltılıyor. Gerek Dodurga Kaymakamı gerek Çorum Valimiz eksik bilgiyle donatılmış. Valimizin eksik bilgisi olmasa maden ocağında işten çıkartılma söz konusu değil diye bir açıklaması var. Bunu yapmazdı. İşten çıkarılma söz konusu değilse siz neden buradasınız?

Madene sokulmuyorsanız işten çıkarılmışsınız. Burada bir hak gaspı var. Çorum Valisini göreve davet ediyoruz. İş kaybı işten çıkarılma yoksa bu olaya el koyması lazım. İktidar partisi ve diğer muhalefet partilerinin gelmesi lazım. Milletvekillerinin gelmesi lazım. Burada siyaset üstü bir durum var. Biz buradan tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

"BU YASALAR ÜRETİME KARŞI ÇIKAN YASALAR"
Firma yetkilisi Kadir Güler ise, mevcut çıkan yasalar sonunda Çalışma Bakanlığı’ndan gelen müfettişlerin yeterli bilgiye sahip olmamasından dolayı yer altı ocağının kapatıldığını iddia ederek, “İşveren de ben bu baskı altında çalışmamam diyor. Olay bu. Eksik olan bir güvenlik tedbiri yok. 12 yıldır bu ocak çalışıyordu. Ancak Çalışma Bakanlığı’ndan gelen arkadaşlar kapatmaya gelmişler. 135 ocağı kapattık burası 136. ocak dediler. Giderilmeyecek bir eksiklik yok. Ancak müfettişlerin niyeti kapatmak. Yeni yasaya göre 4 vardiya olacak yılbaşından sonra. Yeraltında yemek yenmeyecek. Bu tür gelişmeler var. Bizim ocağımızda yemek için gidiş geliş 3 saat sürer. 6 saat olursa çalışma süresinde işçi hiçbir iş yapamaz. Çıkan yasalar bilinçsizce olduğu için işveren de bu şartlarda çalışmam çok zor diyor. Olaylar yasayla önlenseydi Ermenek’teki olaylar olmazdı. Yasayla önlenemeyecek olaylar. Bilinçsizce çıktı bu yasalar. Madencinin önünü kapatmak için çıktı. Kapatıldı da. Bu yasalar üretime karşı çıkan yasalar. 301 kişi ölmeseydi daha önceki yasalar devam edecekti. Ne oldu 301 kişi hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin sonra yasa çıktı. Arkasından 18 kişi hayatını kaybetti. Aynı zamanda Isparta’da 18 kişi öldü. Niye çıkmayı yasaklamadılar. Şu anda yeraltına alınmıyorlar. İşçilere yer üstünde görevlendirme yaptık. Bu arkadaşlar yerüstünde çalışmayız diyorlar” dedi. (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@