“Yerli malını tercih edelim”

12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli Malı Haftası (Tutum-Yatırım ve Türk Malları Haftası) nedeniyle bir açıklama yapan Türk-İş İl Temsilcisi ve Şeker İş Şube Başkanı Sefer Kahraman, yerli malın kullanılmasının önemine dikkat çekti. Açıklamasına ‘Yerli malı Türk'ün malı, her Türk onu kullanmalı’ ifadesiyle başlayan Kahraman, şunları söyledi:

Güncel 16.12.2019, 21:16
384
“Yerli malını tercih edelim”

“Birinci Dünya savaşı ve sonrası Kurtuluş Savaşı’nda ülkemizde bütün kaynaklar tükenme noktasına gelmiş, genç Cumhuriyetimiz ekonomik olarak zor günlerden geçiyordu. Sanayi kuruluşları yok, tarıma elverişli arazilerin çok az bir kısmı ekilebiliyor üstelik buralarda tarım yapacak köylü gençlerimizi savaşlarda kaybetmiş, ülkede birçok ürünün dışarıdan temini söz konusu idi.

Atatürk ve arkadaşları buna çözüm arayarak, kalkınma harekâtını başlatarak ilk olarak ekonomik ve yerli sanayi hamlesiyle ilk yerli üretimin gerçekleşmesine başlamıştır. Sümerbanklar, Sekalar, Şeker fabrikaları, Demirçelik, ve buna benzer hamleler peş peşe gelmiştir. Yıllardır satmakla bitiremediğimiz bu güzide kuruluşlar o günlerde halktan yumurta toplayarak temelleri atılmıştır.

Hayatımızda her gün kullandığımız eşya araç ve gereçlerin bazıları başka ülkelerden gelmektedir. Bu ürünler için o ülkelere döviz ödeyerek bu ülkelerin sermayesine katkı sağlayarak o ülkenin insanlarının istihdamını artırmış oluyoruz. Hâlbuki bu ürünlerin yerli olarak kendi ülkemizden temin edersek bu paralar kendi ülkemizde kalacak ve kendi insanlarımızı istihdamını, aynı zamanda döviz (para) ülkemizde kalarak yeni işyerlerinin açılması, yeni insanların çalışması ülkemizin de kalkınmasını sağlamış oluruz. Bunun için de yerli malı her zaman tercihiniz olmalıdır.

Ayrıca bu etkinliklerin diğer bir anlamı da tutumlu olmayı, tasarrufu yerli kullanmayı özendirmek ve bilinçli bir yurtsever olmayı sağlamaktır.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:25
Güneş 06:49
Öğle 12:30
İkindi 15:31
Akşam 18:02
Yatsı 19:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@