“Yeniden açılacak Devlet Hastanesi 150 bin kişiye hizmet verecek”

Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin çok modern bir sağlık kuruluşu olduğunu, ancak yoğunluk nedeniyle hem hastaların, hem de sağlık çalışanlarının mutsuz olduklarını anlatan Eczacı Odası Başkanı Sönmez Çalışkan, Ankara yolunda trafiğin “çile” haline geldiğine de dikkat çekerek, Devlet Hastanesi’nin yeniden açılmasının, Çorum’da sağlık hizmetlerini rahatlatacağını söyledi.

Güncel 13.05.2019, 00:27 13.05.2019, 00:27
5863
“Yeniden açılacak Devlet Hastanesi 150 bin kişiye hizmet verecek”

45.Bölge Çorum Eczacı Odası Başkanı Ecz. Sönmez Çalışkan, ÇORUM HABER’in 11 Mayıs 2019 tarihli sayısında “Devlet hastanesi’nin yeniden açılması için düğmeye basıldı” başlığıyla verilen haberin Çorum halkını heyecanlandırdığını belirterek, bu gelişmeden dolayı mutluluğunu dile getirdi.

Eczacı Odası Başkanı Çalışkan’ın bu konudaki yazılı açıklaması şöyle:

“Eczacı; semtinin, ilçesinin, şehrinin hep fikir önderi olmuştur. Öncelikle birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olan eczacı ,diğer yandan da hastasının en güvendiği meslek mensuplarının liste başlarında ,hem dert ortağı, hem psikoloğu, hem de görüşüne itibar edilen bir meslek mensubu olarak yer almıştır.

Toplumsal sorunlarda, halk sağlığını ilgilendiren konularda kamunun paydaşı olan Eczaneler, kamu yararına çalışan yarı resmi kuruluşlardır. Eczacı sadece hastaya hekim tarafından yazılmış reçetedeki ilaçları karşılamaz, aynı zamanda kamunun menfaatlerini ve halk sağlığını da koruyacak önlemlerde kamuya destek olur.

Daha önce de dile getirdiğim gibi; halkın nabzını her alanda olduğu gibi sağlık alanında da en iyi eczacılar tutmakta, meslek örgütümüz de sağlık otoritelerine, yaşanan aksaklıklarda (yol göstermek olmasa da) çözüm odaklı fikirler sunmaya çalışmaktadırlar.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin şehrimize kazandırılması, Çorum’un çevre illere göre sağlıkta cazibe merkezi olmasına vesile olmuş, halkımız 5 yıldızlı otel konforundaki hastanemizde daha güzel sağlık hizmeti almaya başlamıştır. Fakat hem çevre illerden gelen talepler, hem de birinci veya ikinci basamak sağlık kuruluşlarında tedavi olabilecek hastaların da üçüncü basamağa başvurması ile aşırı bir yoğunluk yaşanmıştır. Hitit Üniversitemizin kadrosundaki akademisyen hekimler ile Sağlık Bakanlığı kadrosunda olan hekimler arasındaki afiliasyon sorunları, hastaların yoğunluğu derken hem hasta mutsuz, hem de sağlık personeli mutsuz olmaya başlamıştır.

Organize Sanayi Bölgesi’ne, bölgedeki okullara, Ankara yolundaki işletmelere gitmeye çalışanlar da bir araya gelince; özellikle sabahları hastaneye ulaşmaya çalışan hastalarımız için trafik bir çileye dönüşmüş, ötesi tehlikeli bir hal almıştır. Yıllardır herkesin kolayca ulaşabildiği eski Devlet Hastanesi hem yüksekte oluşu, hem Bahabey Ormanı’ndan gelen oksijen sayesinde daha temiz bir havaya sahiptir. Zemini sağlam, kayalık olan eski Devlet Hastanesi’nin C bloğu; hem bina olarak hem de yakın tarihte 5 milyon dolara yakın tıbbi cihazla donatılmış ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri ile hizmete hazırdır. Tabii ki kamu otoritemiz daha iyisini bilir, ama yeni bir binanın yapılmasından ziyade C Bloğun güçlendirilip hizmete sunulması milli servet açısından daha verimli olacaktır. Böylelikle sorunun çözümü hem hızlanacak, hem de milli bütçemize daha az yük getirecektir.

Biz konuyu eczacı gözüyle değil halk gözüyle değerlendiriyoruz. Eczacı eczanesini taşınan sağlık kuruluşunun yakınına taşır, kendi sorununu çözer. Fakat taşındığı eski bölgedeki halkın zaten hekime ulaşımı zorken bir de ilaca ulaşımı, kısacası sağlığa ulaşımı daha da zorlaşır. Daha önce belirttiğim gibi; yeri geldiğinde hastadan alıp devlete ödediğimiz muayene ücretini bile ödemekte zorlanan hasta, birkaç toplu taşıma vasıtası ile, dahası hastası yürüyemiyor veya ayakta duramıyorsa taksi tutarak hastaneye ulaşmakta zorlanmaktadır.

Çorum’umuz büyümekte; Tavukluk, Fatih Caddesi ve Bahçelievler gibi büyük nüfuslu bir mahalleye, kısacası 150.000 kişilik bir şehir içi nüfusuna sağlık hizmeti sunan eski Devlet Hastanesi’nin faaliyete bir an önce geçmesi halk sağlığı için bir temel ihtiyaç, yani elzemdi.

Bu itibarla; bu konuda emeği geçen ve tekrar gündeme alan başta Ak Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya ve Ak Parti İl Başkanımız Av.Yusuf Ahlatcı’ya, bu kadar yoğun gündeminin arasında Çorum’un taleplerini gündemine alan Sağlık Bakanımız Dr.Fahrettin Koca’ya, ayrıca milletvekilliği döneminde konunun takipçisi olan Ak Parti Genel Merkezi Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı, 26.Dönem Çorum Milletvekili Ecz.Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’a da hem bir vatandaş, hem de bir sivil toplum kuruluşunun başkanı olarak gönülden teşekkür ediyor, konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasının halk sağlığı açısından önem arzettiğini tekraren vurguluyorum.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
10°
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
banner303
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@