“Yeni bir Anayasa yapmak siyasi partilerin boynunun borcudur”

Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen “Yeni Türkiye” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’de sivil katılımcı ve demokratik yeni bir anayasa yapılmadığı sürece sorunlarını kalıcı olarak çözeme kavuşturulamayacağını söyledi.

Güncel 17.11.2014, 02:30 17.11.2014, 02:01
544
“Yeni bir Anayasa yapmak siyasi partilerin boynunun borcudur”
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, vesayetle mücadelede daha zor bir döneme girdiklerine dikkat çekerek, “Türkiye'de belki açık bir askeri darbe olmayacak. Ama Türkiye'de gizli kapaklı bir takım darbeler için, bir takım kumpaslar için nice unsurların kenarda beklediğini sakın unutmayın. Onlarla mücadele etmenin yolu ise milletin verdiği sorumluluğa sahip çıkmak ve milletten milletin dışında kimseye boyun eğmemektir” dedi.

Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen “Yeni Türkiye” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, konferansta AK Parti iktidarının vesayetlerle mücadelesine dikkat çekerek gizli darbe ihtimaline vurgu yaptı. 17-25 Aralık operasyonları hakkında da açıklamada bulunan Kurtulmuş, yeni Anayasa’nın gerekliliğine işaret etti.

AK Parti iktidarında en önemli mücadelelerden birisinin de vesayetle mücadele olduğunu dile getiren Kurtulmuş, “Türkiye 12 yılda görünür vesayetlerle mücadele etti. Şimdi ise, görünmez vesayetlerle mücadele ediyoruz. HSYK seçimleriyle birlikte bir kere daha ortaya çıktı ki, Türkiye'de devletin içerisine odaklanmış bir takım çevrelerin ne kadar önemli güçler elde ettiğini hep beraber gördük” dedi.

17 Aralık ve 25 Aralık operasyonları hakkında da açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, “Türkiye'nin nasıl bir türbülansa sokulmak istendiğine hep beraber şahit olduk. Birileri milletin kendisine vermediği gücü, kamu gücünü kullanarak milletin seçtiklerine karşı bir takım kumpaslar yapmaya çalıştı. Ama milletten gücünü almayan hiçbir gücün karşısında boyun eğmeyeceğiz. Kurdukları kumpaslara müsaade etmeyeceğiz ve onların emrinde olmayacağız. Türkiye'de belki açık bir askeri darbe olmayacak. Ama Türkiye'de gizli kapaklı bir takım darbeler için, bir takım kumpaslar için nice unsurların kenarda beklediğini sakın unutmayın. Onlarla mücadele etmenin yolu ise milletin verdiği sorumluluğa sahip çıkmak ve milletten milletin dışında kimseye boyun eğmemektir” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE'DE DEVLETİN ZİHNİYETİ DEĞİŞTİ”
Yeni Türkiye lafının bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir resmi politikası haline geldiğini, ete kemiğe bürünmüş ve Yeni Türkiye istikametinde bir yolculuğa çıktığını anlatan Kurtulmuş, “Bu eski Türkiye yeni Türkiye lafı laf olsun diye söylenmiş bir şey değildir. Yeni Türkiye özlemi, tabir olarak Yeni Türkiye uzun yıllar çekilen büyük sıkıntıların, büyük ızdırabların, büyük çilelerin sonucu dile getirilen aslında bir temenniydi. Yıllardır bu temenniyi çeşitli alanlarda dile getirdik. Çok şükür, artık yeni Türkiye'nin herkesin dilinde olması fevkalade önemlidir.

Yeni Türkiye'yi anlamak için eski Türkiye'yi anlatmak lazım. Eski Türkiye; devletin başka telden çaldığı milletin başka telden çaldığı bir Türkiye'ydi. Artık devletin de milletinde aynı istikamete baktığı bir Türkiye'yi konuşuyoruz. Türkiye'de devlet milletine karşı yan gözle bakan, milletine güvenmeyen bir zihniyete sahipti. Milletten sadece uzaklaşmak değil milleti terbiye etmek, milleti gerektiği zaman adam etmek, bunun içinde milleti cezalandırmak gerekiyordu. Bundan daha on sene evvel on beş sene evvel 18 yaşındaki kızın başörtüsünden korkan bir devlet vardı” şeklinde konuştu.

Bir devlette en zor şeyin devletin zihniyetinin değişmesi olduğunu anlatan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Bir devlet için en zor şey devletin zihniyetinin değişmesidir. Türkiye'de devletin zihniyeti değişti. Türkiye'de elitlerin egemenliğinden milletin egemenliğine geçiş oldu. Bunun en somut örneği Cumhurbaşkanı'nın 2014 yılında milletin adamı içimizden çıkanın milletin oylarıyla cumhurbaşkanı seçilmesidir. Devletle millet bütünleşti. Bundan sonra kim iktidara gelirse gelsin ne olursa olsun milletin adına iş yapanlar milletin arasında olmaya mecbur kaldılar. Bu büyük bir mesafedir” diye konuştu.

CHP’Yİ ELEŞTİRDİ
Türkiye’de artık milletin dediğinden başka bir şeyin olmadığına vurgu yapan Kurtulmuş, “Eski Türkiye'de zoraki tepeden inme bir modernleşme vardı. Başörtüsü ve sakal yasağı bu milleti adam etmek için konulmuştur. Halka tepeden inme modernleşmeyi batılılaşma diye zorla uygulamaya çalıştırlar. Bu memlekette artık milletin dediğinden başka hiçbir şey olmuyor. Olmayacaktır. Milletin değerlerine saygı. İstanbul'da camileri nalbant yapan, camileri ahır yapan, Anadolu’nun birçok yerinde samanlık yapan Cumhuriyet Halk Partisi'nden Allah’a çok şükür kendi genel merkezinde mescit açmaya mecbur kalan bir Cumhuriyet Halk Partisi'ne geldik. İşte yeni Türkiye bu. Herkesin milletin istikametini takip etmek zorundadır” şeklinde konuştu.

“YENİ ANAYASA YAPMAK SİYASİ PARTİLERİN BOYNUNUN BORCUDUR”
Yeni Anayasa hakkında da açıklamada bulunan Kurtulmuş, “Bundan sonra da önümüzde dört tane önemli mesafe kalıyor. Bunlardan bir tanesi yeni Anayasa'dır. Türkiye sivil katılımcı, demokratik yeniden sıfırdan bir anayasa yazmadığı yapmadığı sürece sorunlarını kalıcı olarak çözemeyecektir. 50 bin kere bu anayasayı değiştirdik. Yamalı bohçaya dönmüş bir anayasadan bahsediyoruz. 2010'daki anayasa referandumu önemli bir adımdı. Ama yeterli bir adım değildi. Şimdi daha ilerisini yeni bir anayasa başkanlık sistemi temelli Türkiye'nin bütün sorunlarını çözmek üzere gerçekten iyi çalışılmış ve üzerinde ittifak edilmiş bir anayasayı yapmak siyasetin ve tüm siyasi partilerin boynunun borcudur. Eğer siyaset yeni bir anayasa yaparak Türkiye'nin yeni Türkiye istikametinde ilerlemesindeki engellerini son tortularını kaldıramazsa inanın şimdiye kadar yapıların tümü heba olabilir” dedi.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@