“Yegâne şiarımız millete hizmet”

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 5 yıldır Belediye’de, 12 yıldır da siyasetin farklı noktalarında hizmet için gayret gösterdiklerini kaydederek, “Geride belediyecilik açısından dolu dolu yaşanmış bir 5 yıl bırakıyoruz. Adeta, altın bir dönem olarak tarif edilecek bir 5 yıl geride bırakıyoruz” dedi.

“Yegâne şiarımız millete hizmet”

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 5 yıldır Belediye’de, 12 yıldır da siyasetin farklı noktalarında hizmet için gayret gösterdiklerini kaydederek, “Geride belediyecilik açısından dolu dolu yaşanmış bir 5 yıl bırakıyoruz. Adeta, altın bir dönem olarak tarif edilecek bir 5 yıl geride bırakıyoruz” dedi.

06 Aralık 2013 Cuma 23:35
“Yegâne şiarımız millete hizmet”

5 yıl önce yola çıkarken kendilerine güvenen ve inanan 55 bin insanın oyunu, duasını, desteğini aldıklarını belirten Külcü, bugün 5 yılı tamamlarken kendilerine inanan ve güvenenleri mahcup etmediklerini söyledi.
Belediye önünde toplanan kalabalığa hitap eden Külcü, “Bugün bir kez daha başımız dik, alnımız ak, gönlümüz ferah huzurunuzdayız, karşınızdayız. Şu an sizlerde gördüğüm heyecan, bize hissettirdiğiniz teveccüh gösteriyor ki 5 yıla yaklaşan dönemdeki duruşumuz sizlerin gönlünde de aynı şekilde yer bulmuştur” diyerek, tüm bunları yapılan anket çalışmalarında da çok açık bir şekilde gördüklerini dile getirdi. Anketlerde ortaya çıkan memnuniyet ve başarı oranlarının Başbakanı ziyadesiyle memnun ettiğini ifade eden Külcü, konuşmasında şunları söyledi:
“Sayın Başbakanımızın bizi yeniden adaylıkla onurlandırması da bu temeller üzerine bina edilmiştir. Yani bugünkü mutluluğun, bu başarının asıl mimarı sizlersiniz. Ellerinize sağlık, yüreğinize sağlık. Esasında bunu görmek için bir anket çalışması yapmaya da gerek yok.
“İNANDIĞIMIZ YEGÂNE LİMAN MİLLETİN SİNESİDİR”
Biz bunu, yolda yürürken veya bir çay ocağının önünde otururken ya da bir esnafın sofrasında iki lokmayı paylaşırken de rahatlıkla görüyoruz. Konuşurken sesinizin sıcaklığı, bakışırken yüzünüzdeki tebessüm, ya da kucaklaşırken bağrınıza basarcasına hissettirdiğiniz sevgi, bizim için en büyük anket, en büyük kamuoyu araştırmasıdır.
Her fırsatta söylüyorum, bizim inandığımız, dayandığımız, sığındığımız, yegâne liman milletimizin sinesidir. Çünkü orada ikiyüzlülük yoktur. Orada riyakârlık yoktur. Orada arkadan vurma, ayağını kaydırma yoktur. Onlar Mevlana gibi ‘Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol’ diyen yüreklerdir.
Bu güzel gün hatırına Allah’tan dileğim; bize hep bu sevgiyle, bu ilgiyle, bu muhabbet bağıyla siyaset yapmayı nasip etmesidir.
3 Kasım 2002 seçimleri sırasında yaptığım bir duam vardı. Duam şuydu: Ya Rabbi, bize siyasette bir yol açtın yürüyoruz. Zor bir yolda yürüyoruz. Vebali büyük bir yolda yürüyoruz. Ama biliyorum ki bunlar fani, bir gün gelecek hepsi bitecek.
Bu günlerin sonunda, her şey sona erdiğinde, siyaseti bırakınca; Gazi Caddesi’nde, Osmancık Caddesi’nde, Bahabey Caddesi’nde insanların gözünün içine baka baka yürüyemeyeceksek bize bu siyaseti nasip etme derdim.
Bugün de aynı duayı yapıyorum. İnanıyorum ki aslolan gönüllere girebilmektir. Bugün bunu yaşıyoruz. Bunun için de Allah’a şükrediyoruz. Aziz hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz.
Hem genel iktidarda yaptıklarımızla hem de belediyelerde yaptıklarımızla AK kadrolar olarak bugün bunun huzurunu, bunun onurunu yaşıyoruz.
“DİĞER PARTİLER ADAY DAHİ BULAMADI”
Merkezde 1 ay kadar süren, ilçelerimizde hala devam eden bir aday adaylığı süreci yaşadık, yaşıyoruz. Diğer partiler müracaat dahi bulamazken AK Partimize çok sayıda talep olmuştur. Bu süreçler zor süreçlerdir, sancılı süreçlerdir. Fitne tohumu ekmenin, fesat yaymanın en kolay olduğu zamanlardır. Merkezde bu süreç tamamlandı. Bu süreci sorunsuz şekilde, birliğimize beraberliğimize halel getirmeden tamamlayan Merkez İlçe Başkanımıza ve İl Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Aynı şekilde, herhangi bir olumsuzluğun yaşanmasına fırsat vermeyen aday adayı kardeşlerime de şahsım ve partimiz adına çok çok teşekkür ediyorum.
Bu dönemin en centilmen, en nitelikli örneklerinden birisi, inanıyorum ki Çorum’da yaşandı. Hepsinin derdi Çorum’a hizmet etmekti. Hepsinin sevdası sizlere hizmet etmekti. Biz de inşallah bundan sonraki hizmet günlerimizde onların düşünce, proje ve söylemlerinden istifade etmeye gayret göstereceğiz.
“2. DÖNEMİMİZDE DAHA DİKKATLİ OLACAĞIZ”
5 yılı yaşarken birçok tecrübeyi de yaşadık. Yaptıklarımızdan ve yapmadıklarımızdan ders çıkardığımız çok husus var.
2. dönemimizde inşallah bu noktalarda çok daha dikkatli, çok daha özenli olacağız.
Biz insanız! Beşeriz. Yanılırız! Fark edemeyebiliriz! Bu sıfatların hepsi bizim için, yani insan içindir. İkinci dönem 5 yıllık tecrübeyle birlikte inşallah çok daha farklı bir dönem olacak.
“ÇORUM BELEDİYESİ KARDEŞLİĞİN ADRESİ OLACAK”
Çorum Belediyesi, 5 yıldır olduğu gibi kardeşliğin adresi olmaya, millete hizmetin kapısı olmaya devam edecek.
Biz bu binaların, bu kapıların gerçek sahibinin millet olduğunu bilenlerdeniz.
Onun için kendimizi hiçbir surette yakamızdaki rozet ya da oturduğumuz koltuğa göre tanımlamadık.
O koltuklardan şeref almadık. Bu koltukları ancak hizmete vesile saydık. Ve yaptıklarımızla bu koltuklara şeref vermeye çalıştık.
“MAKYAJ BELEDİYECİLİĞİNE TENEZZÜL ETMEDİK”
Temel prensibimiz hizmet oldu. Makyaj belediyeciliğine asla tenezzül etmedik. Çünkü biz aldanan da olmayacağız, aldatan da olmayacağız diye millete söz verdik. Gece demeden, gündüz demeden çalıştık. Sadece milletin hayır duasına talip olduk.
Bunun için yegâne şiarımız hizmet oldu. 14 Mahallenin hepsine hizmet ettik, adalet içerisinde hizmet ettik, kardeşlik hukuku içerisinde hizmet ettik. Böyle davranmak zorundaydık. Bize yakışan buydu. Çünkü biz, böyle inanıyoruz. Başka siyasi kadrolar gibi insanımızı sadece seçmen olarak görmüyoruz.
“14 MAHALLEMİZİN 14’Ü DE AYNI DEĞERDE”
Siyasetin, belediyenin, hizmetin, insana bakışın, her şeyin formatı yeni baştan belirleniyor.
Onun için diyoruz ki, biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik.
Meseleyi böyle görünce bizim için 14 mahallemizin 14’ü de aynı değerde oluyor.
231.000 insanımızın her birini aynı değerde görüyoruz. Birinin bir başkasına bizim nezdimizde hiçbir üstünlüğü yok. Böyle bir anlayışa da asla fırsat vermiyoruz.
Böyle inandık, böyle inanıyoruz, böyle inanmaya da devam edeceğiz.
“İLÇELERE 7 MİLYONLUK YATIRIM YAPTIK”
Sadece merkezde, mahallelerde de kalmadık. Kendimizi sadece merkeze mahkûm etmedik. 13 ilçemizin hepsini de kardeş bildik. Onlara ağabeylik yaptık. Onlara tam 7 milyonluk yardım yaptık. Çünkü merkez aslında, diğer 13 ilçenin bir özetidir. Oradakilerin memnuniyeti ve huzuru buradakilerin de memnuniyetidir.
Yeni dönemde de inşallah hem mahalleler açısından hem de ilçelerimize bakışımız açısından bu tavrımızı hiç değiştirmeyeceğiz. İnanıyorum ki biz böyle davrandıkça sosyal barışımız daha güçlü olacak. Yarınlara daha güvenle bakacağız.
“İHTİLAFLARIMIZI BİR KENARA KOYALIM”
Gelin biz de, farklılıklarımızı ayrı düşüncelerimizi, ihtilaflarımızı bir tarafa koyalım.
Bugün; yeni bir gün. Bugün, bir olmanın günüdür! Beraber olmanın günüdür! Gelin bugünü kucaklaşma günü yapalım! Bugünü umutların, heyecanların tazelendiği, Çorum sevdamızı birlikte büyüttüğümüz bir gün yapalım. Gelin bugünü; “İncinsen de incitme diyen” “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” diyen Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli gibi bir kucaklaşma günü yapalım. Yapalım ki kırgınlığımız, küskünlüğümüz kalmasın. Böyle yapalım ki Çorum’u hep birlikte büyütelim.
“HERKESE HAKKIMI HELAL EDİYORUM”
Bunu en başta kendi nefsime söylüyorum. Bu ana kadar gerek şahsıma gerek arkadaşlarıma kim ne dediyse ne yaptıysa, ne yazdıysa kendime düşen kısmıyla ilgili olarak hiç kimseyi ayırt etmeksizin herkese hakkım helal ediyorum.
Bir belediye Başkanı olarak, Şehr-ül Emin olarak, bir kardeşlik binası inşa edeceksek bunun harcı en başta ben olmalıyım diye düşünüyorum. Buna gönül yüceliği derseniz öyle kabul edin, başka bir şey diyorsanız öyle kabul edin. Kim nasıl isterse öyle anlasın. Ama ben an itibariyle herkese hakkımı helal ediyorum.
“KARA PROPAGANDA YÜRÜTENLERİ UNUTMADIM”
Bunu söylerken 2 yıldır aleyhimize kara propaganda yürütenleri unutmuş değilim.
Onlara geçmişte de söyledim. Yine söylüyorum. Gazete manşetleriyle, televizyon haberleriyle siyaseti dizayn etme dönemleri geride kaldı. Sizin derdiniz hak, hukuk adalet değildi. Derdinizin ne olduğunu millet iyi biliyor.
Sizin hesaba katmadığınız, Allah’ın hesabıydı. Hesaplarınız tutmadı, tuzaklarınız işe yaramadı. Onların üzerine de bir ak sayfa açıyorum.
Ama bundan sonraki duruşlarını da takip edeceğiz. Eleştiriye evet ama iftiraya, ithama da sessiz kalmayacağız. Çünkü, dedik ya insanız. Sabrımızın da bir sınırı var. Peygamber sabrına da sahip değiliz.
“ÇORUM KAZANDI”
Bugün, Çorum için önemli bir gündür. Bugün Çorum kazanmıştır. Bugün kazanan sizler oldunuz. Çünkü dualarınızla, desteklerinizle siz istikrara sahip çıktınız. Biz de sizin istikametinize, emanetinize sahip çıkacağız. 4 ay boyunca bir yandan seçim çalışması yürütürken, bir yandan da asla seçim rehavetine girmeden belediye hizmetlerimizi yürüteceğiz. Türkiye bu modele alıştı. İstikrara alıştı, güvene alıştı.
Başbakanımız da 12 yıldır böyle yapıyor. Yarın seçim var gibi meydanlarda, hiç seçim yokmuş gibi de işimizin başında olacağız.” (Taner ŞİMŞEK)

Son Güncelleme: 06.12.2013 23:37