19 Şubat 2014 Çarşamba 22:13
“Yatırımcılara yardımcı olarak istihdama destek vereceğiz”
Tarım İl Gıda ve Hayvancılık Müdürü Erkan Elfaz Ermiş’i ziyaret eden Kenan Nuhut, Çorum’un bir tarım kenti olduğunu ve tarım ihracatının sanayi ürünleri ile başa baş gittiğini vurguladı.

Tarımın teknolojiden de yararlanması açısından soğuk hava depolarının gerekli olduğunu vurgulayan Nuhut, özellikle sebze halinde de bir soğuk hava deposu kurulmasının şart olduğunu anlattı. Çorum’da tarımın öncelikli tutulması gerektiğini belirten Nuhut, “sanayinin yanı sıra tarım bakımından da işletmeler yaygınlaşmaya başladı bu sevindirici bir durum. Çorum’a katkı sağlayacak her konuda destek vermek istiyoruz. Nüfusa bakıldığında köylerden il merkezine merkezden ise büyük illere doğru bir göç var. Köy nüfusunu sabitlemek için bu bölgelere destek verilmesi gerekiyor. Belediyeler her konuda uzman olmayabilirler bu konuda da kamu kuruluşlarının yardımlarını almak istiyoruz” dedi.

Siyasetin bir meslek olmadığını ve hizmet etme sanatı olduğunu anlatan Kenan Nuhut, siyaseti meslek haline getirenlerin hizmet etmeyi bir kenara bıraktığını bunun da örneklerinin görüldüğünü dile getirdi.

Tarım İl Gıda ve Hayvancılık Müdürü Erkan Elfaz Ermiş ise konuşmasında Çorum’da son zamanlarda tarım ve işlemeye yönelik tesisler kurulmaya başlandığını anlatarak, Türkiye’deki sayılı yağ fabrikalarından birinin Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetini sürdürdüğünü söyledi. Çorum’un süt üretimi bakımından da adından söz ettirmeye başladığını dile getiren Erkan Elfaz Ermiş, Sütün Çorumda işlenmesi için girişimlerin devam ettiğini ve çalışmaların başlamasının ardından Çorum’a büyük katkı sağlanacağını söyledi.

Çorum’un yumurta üretimi bakımından da adından söz ettirdiğini anlatan Ermiş, “Çorum yumurta üretimi bakımından da başka illerde örnek gösterilmeye başlandı. Tarımsal üretimin yoğun olduğu bir bölgeyiz. Beyaz et konusunda destekler devam ediyor bu destek yumurtacılık alanında da olacak ve rekabet daha iyi bir hale gelecek” diye konuştu.
(Erkan BAYATLI)
Son Güncelleme: 19.02.2014 22:13