“Yaşar Kemal Türk toplumunu etkiledi”

Toplumda en güçlü ve en sevilen eserlerin toplumsal gerçekliği anlatan eserler olduğunu belirten Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Türk toplumunun uzun yıllar boyunca Yaşar Kemal’in “İnce Memed” isimli eserinden etkilendiğini söyledi.

“Yaşar Kemal Türk toplumunu etkiledi”

Toplumda en güçlü ve en sevilen eserlerin toplumsal gerçekliği anlatan eserler olduğunu belirten Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Türk toplumunun uzun yıllar boyunca Yaşar Kemal’in “İnce Memed” isimli eserinden etkilendiğini söyledi.

10 Aralık 2014 Çarşamba 21:56
“Yaşar Kemal Türk toplumunu etkiledi”
Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan’ın katılımıyla “Köy Gerçekliği Bağlamında Köy Romanı” konulu bir konferans düzenlendi.
Hitit Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Üniversite’nin akademik ve idari personeli ile öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansta, Prof. Dr. Ramazan Kaplan’ın eğitim hayatı hakkında katılımcılara bilgiler verildi.
Ardından konferans vermek üzere söz alan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Cumhuriyet dönemi köy romanı ve köy edebiyatı konularında öğrencilere açıklamalarda bulundu.

“150 ROMAN OKUDUM, 90 ESER İNCELEDİM”
Eğitim hayatı boyunca köy hayatını anlatan 150 roman okuduğunu ve bunlardan 90 tanesini de akademik anlamda incelediğini belirten Prof. Dr. Kaplan, köy romanlarında hikâyelerin birbiriyle benzer olduğunu ve hatta hikâyelerin birbirini tekrar ettiğini söyledi.
Cumhuriyet dönemi köy edebiyatının oluşmasında Ahmet Mithat Efendi’nin eserlerinin büyük katkısının olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Ahmet Mithat Efendi’nin eserlerinde, şehir yaşantısı ile köy yaşantısını karşılaştırdığını ve tercihini köyden yana kullandığını belirtti.
Cumhuriyet tarihinde köy edebiyatının 1940’lı yıllarda başlayıp, 30 yıl hüküm sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Kaplan, “Köy edebiyatı, 1950 sonrasında oluşan hareketin adıdır. Köy edebiyatının oluşmasında Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” isimli eseri ile Refik Halit Karay’ın “Memleket Hikayeleri” isimli eserleri çok önemlidir” diyerek Köy Enstitülü edebiyatçılardan ve eserlerinden de örnekler verdi.

“KÖY EDEBİYATI SOL JARGONA YASLANDI”
Konuşmasında Köy Enstitüleri’nin ideolojik yapısı hakkında da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kaplan, “1950-60 sonrası köy edebiyatı ideolojik bir edebiyattır. Yani sol edebiyattır. Bu yıllardan sonra gelişen edebiyatın temeli sol jargona yaslanmıştır. Otoriteyi, sosyal yapıyı, hükümeti ve egemen güçleri eleştiren bir tutum sergilemiştir. Bu yüzden Yaşar Kemal’in “İnce Memed”i yayımlanınca, ülkede hadiseler olmuştur” dedi.

“İNCE MEMED” ÜLKEDE SES GETİRDİ
Toplumda en güçlü ve en sevilen eserlerin toplumsal gerçekliği anlatan eserler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kaplan, “İnce Memed, toplumda ses getiren önemli eserlerdendir. İnce Memed’de toplumda sevimli gösterilen bir eşkıyanın hikayesi anlatılır. Toplumsal otoriteye karşı çıkan bir düşünce ortaya koymasından dolayı ülkede büyük ses getirmiştir. Bu yüzden toplum, uzun yıllar Yaşar Kemal’in etkisinde kalmıştır” dedi.
Konferansın ardından Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Prof. Dr. Ramazan Kaplan’a plaket takdim etti.
(Onur MÜLAZIM)
Son Güncelleme: 10.12.2014 23:57