“Yasaklar kadınların mücadelesini durduramaz”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadına yönelik davranışları protesto etti.

“Yasaklar kadınların mücadelesini durduramaz”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadına yönelik davranışları protesto etti.

01 Nisan 2018 Pazar 22:45
“Yasaklar kadınların mücadelesini durduramaz”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman’ın kadın tiyatrocuları sahneden indirmesine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke tepki gösterdi.

Parti binasında düzenlenen basın açıklamasına Gülhan Eke’nin yanı sıra Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Destegül Sezer ile çok sayıda yönetim kurulu üyesi katıldı.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Eke: “TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi. Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi. 29 Mart günü gerçekleşen bu olay; kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır” dedi.

“BİZ SAHNE IŞIKLARINI SEVİYORUZ”

Kadının sosyal hayattaki yerinin kısıtlanmasına sonuna kadar karşı olduklarının ve her zaman bunun için mücadele edeceklerinin belirtildiği konuşmada Eke sözlerine şöyle devam etti: “Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz. Biz kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.

Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz. Yasaklar mücadelemizi durduramaz, yaşasın kadınlar”

(Yusuf ÇINAR)

Son Güncelleme: 02.04.2018 00:38