Yasak, lastik değişimlerini artırdı

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu başladı.

Yasak, lastik değişimlerini artırdı

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu başladı.

08 Aralık 2014 Pazartesi 22:53
Yasak, lastik değişimlerini artırdı
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu başladı. Yasağın başlaması ile birlikte kontroller de başlarken kış lastiği takmayan ticari araçlara uygulanacak olan 519 liralık ceza ile karşılaşmak istemeyen sürücüler de araçlarına kış lastiği taktırmak için acele etmeye başladı.
Aldemirler Otomotiv tarafından Küçük Sanayi Sitesi’nde kurulan 700 metrekare kapalı alana sahip Michelin - Euromaster Çorum Yetkili Servisi de kış lastiği taktırmak isteyenlerin tercih yeri oldu.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyeceğini belirten Aldemirler Otomotiv sahibi Murat Aldemir, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yıl 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacaklarını anlattı.
Kış lastiklerinin, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde, yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağladığını söyleyen Murat Aldemir, ticari araçların yanı sıra çok sayıda sürücünün de lastik otelinde bulunan kışlık lastiklerini taktırmak için işyerine uğradığını vurguladı.
Murat Aldemir, can ve mal güvenliği açısından kış lastiğinin büyük önem taşıdığını söyleyerek, sürücüleri kış lastiği almak ya da değiştirilmesi için Küçük Sanayi Sitesi 47. Sokak’ta bulunan Aldemirler Otomotiv’e beklediklerini söyledi.
(Erkan BAYATLI)
Son Güncelleme: 08.12.2014 22:54