“Yaş ilerledikçe kanser riski artıyor”

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Orkoloji bölümünden Dr. Kaan Helvacı, İl Genel Meclisi üyelerine onkoloji istatistikleri konusunda bilgi verdi.

Güncel 07.03.2019, 23:17
1433
“Yaş ilerledikçe kanser riski artıyor”

Yapılan incelemelere göre Türkiye’de kanser dendiğinde ilk sırada akciğer ve meme kanserinin geldiğini anlatan Dr. Kaan Helvacı, erkeklerde görülen kanser hastalıklarına bakıldığında ilk sıralarda akciğer, prostat ve kolorektal kanserlerin yer alırken kadınlarda görülen kanser hastalıklarının sıralamasına bakıldığında da ilk sırada meme, tiroit ve kolorektal kanserin yer aldığını anlattı. Yapılan incelemelerin yaş ilerledikçe kansere yakalanma riskinin artış gösterdiğinin ortaya çıktığını anlatan Dr. Kaan Helvacı, erkeklerde tütün ve tütün ürünlerine bağlı kanserler ön sırada yer alırken kadınlarda ise en sık görülen kanserin meme kanseri olduğunu, bir yıl içinde toplam 16.646 kadına meme kanseri teşhisi konulduğunu söyledi.

Hastane bünyesinde EBUS ve ERCP gibi Ankara’da bile bir çok büyük merkezde yapılamayan özellikli girişimsel işlem yapılabildiğini anlatan Dr. Kaan Helvacı, PET, Radyoterapi, girişimsel radyoloji gibi cihaz ve bölümlerin ise halen eksik olduğunu ayrıca doktor sayısının talebi karşılamakta zorlandığını ifade etti.

Dr. Kaan Helvacı, kanserden %100 korunmanın ise mümkün olmadığını dile getirdi.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@