“Yargıda birinci bölge olmak Çorum’a avantaj sağlayacak”

Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, ilimizin adli yargıda birinci bölge olma kararının ilimize önemli katkılar sağlayacağını, ilimize atanan hakim ve savcıların daha uzun süre görev yapabileceğini, böylece ellerinde bulunan dosyalarda gecikmelerin azalacağını bildirdi.

Güncel 11.05.2014, 22:02 11.05.2014, 22:00
1992
“Yargıda birinci bölge olmak Çorum’a avantaj sağlayacak”

Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, ilimizin adli yargıda birinci bölge olma kararının ilimize önemli katkılar sağlayacağını, ilimize atanan hakim ve savcıların daha uzun süre görev yapabileceğini, böylece ellerinde bulunan dosyalarda gecikmelerin azalacağını bildirdi.

Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği (HGYD) yeni yönetimi nezaket ziyaretlerine Çorum Adalet Sarayi ile devam etti.

Geçtiğimiz hafta Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Cemiyetleri yöneticilerinin katılımıyla yapılan kongrede başkanlığa seçilen Birkan Demirci ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleri, Mustafa Külcü, Güngör Atak, Satılmış İnaç, Volkan Sınayuç ve Kubilay Kaan Yücel, Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, Hazırlık ve Basın Savcısı Ersin Taşkazan ve Çorum Baro Başkanı Av. İbrahim Özyılmaz’ı ziyaret etti. Ziyaretlerde HGYD eski Başkanı ve kısa bir süre önce stajını bitirerek avukatlık mesleğine adım atan Tugay Afat da yer aldı.

HGYD heyetinin ilk ziyareti Başsavcı Eray’a yapıldı. Çorum’da basın arasındaki bazı ayrılıklar sonucunda bir ihtiyaçtan doğan Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği’nin yeni kongresini yaptıklarını belirterek nezaket ziyareti kapsamında yeni yönetimi Başsavcı Eray’a tanıtan Başkan Birkan Demirci, bundan sonraki dönemde kurum ve kuruluşlarla iyi ilişkilerini daha da geliştirerek ortak projelere imza atmak istediklerini bildirdi. Demirci, ilimizin adli yargıda birinci bölge olması sebebiyle de Başsavcı Eray’ı kutladı.

Ziyaret nedeniyle teşekkür eden Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray da, Çorum’un adli yargıda birinci bölge olmasının ilimiz açısından önemli avantajlar sağlayacağına inandığını vurguladı. Bu talebin uzun süredir dillendirildiğini belirten Eray, birinci bölge olmak için sadece yargıdaki dosya sayılarının değil, gelişmişlik, nüfus yoğunluğu, iş yükü, ilin ekonomisi, coğrafi şartları, ulaşım ve sağlık altyapısı, sosyal ve kültürel düzey, önemli merkezlere yakınlığı, sanayisi, yaşam standartları gibi pek çok kriterin değerlendirildiğini ifade etti.

Yapılan değerlendirmeler sonunda ilimizin birinci bölge olmasının kararının verildiğini anlatan Eray, bu sayede hakim ve savcıların daha uzun yıllar ilimizde görev yapabileceğini, rotasyonların azalacağını, dosyaların birikmesinin önüne geçileceğini, tecrübeli isimlerin ilimize atamasının yapılacağını söyledi. Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, bu konuda katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara da teşekkür etti.

Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı Birkan Demirci ve beraberindeki heyeti ikinci ziyaretini Basın Savcısı olarak görev yapan Savcı Ersin Taşkazan’a yaptı. Derneğin yeni yönetimini tanıyarak dernek faaliyetleri hakkında bilgi alan Basın Savcısı Taşkazan heyete ziyareti için teşekkür etti. Çorum basınını yakından takip ettiğini, görevlerinden birinin de bu olduğunu anlatan Savcı Taşkazan derneğin yeni yönetimine başarı dileklerini de iletti.Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği heyeti son ziyaretlerini Çorum Barosu’na yaptı. Baro Başkanı İbrahim Özyılmaz ve Başkan Yardımcısı Neslihan Boyabatlı ile bir süre görüşen heyet dernek hakkında bilgi sundu.

Ziyaretten dolayı teşekkür eden Baro Başkanı Özyılmaz, ilimizin adli yargı bölgenin ikinci dereceden birinci dereceye çıkarılması nedeniyle yeni mahkemelerin kurulacağını, bunun için Adalet Sarayı’nda yer arayışlarının sürdüğünü dile getirdi.

Baro alarak bu konuda kendilerinin üzerine düşen göreve yerine getirdiklerini söyleyen Özyılmaz, ilimizin birinci bölge olması sebebiyle bilgi, birikim ve liyakat sahibi meslektaşlarının Çorum’da görev yapma imkanına kavuşacağını, sık tayin ve yer değiştirilmelerin önüne geçileceği için yargılama faaliyetlerinin kesintiye uğramayacağını ifade etti.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@