Yanıltıcı bilgi veren pozitif vakalara adli işlem yapılacak

Çorum’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konan ve temas ettiği kişiler konusunda filyasyon ekiplerine yanıltıcı bilgiler verenler hakkında adli işlem başlatılacak.

Güncel 29.09.2020, 01:24
418
Yanıltıcı bilgi veren pozitif vakalara adli işlem yapılacak

Vali Mustafa Çiftçi başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla yeni kararlar aldı. Vali Çiftçi, toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada, kentte Kovid-19 tanısı konulan kişilerin kimlerle temas ettiğini tespit etmek amacıyla "Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları" kurulduğunu hatırlattı.

Tanı konulan kişilerin beyanıyla kimlerle temaslı olduklarının tespit edildiğini belirten Çiftçi, özel sektör çalışanlarının ekonomik, kamu çalışanlarının ise temaslı olmadığı halde farklı sebeplerden dolayı temaslı olduğunu bildirerek eksik ya da yanlış bilgi verebildiğini aktardı.

Filyasyon çalışmalarının, salgınla mücadelenin en önemli ayaklarından olduğuna işaret eden Çiftçi, “Tanı konulmuş kişilerin yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önemlidir. Türk Ceza Kanunu'nun 206'ncı maddesi ile 'Bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacağı' hükme bağlandığı, salgınla mücadelede temel Kanun olan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27'nci maddesinde ise İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının halk sağlığını korumak amacıyla hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin uygulanmasını sağlayacağı hüküm altına alındığı bildirilmektedir” ifadelerini kullandı.

Vali Çiftçi, toplantıda, koronavirüs tanılı hastalardan, temaslı kişiler hakkında eksik, yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlarda bulunduğu tespit edilenler hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin yürütülmesine yasal düzenlemeler ışığında karar verildiğini kaydetti.

Öte yandan toplantı sonrasında alınan kararlarla ilgili yapılan açıklamada koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli hassasiyetin gösterilmesi de istendi.

(AA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:31
Güneş 06:55
Öğle 12:29
İkindi 15:25
Akşam 17:53
Yatsı 19:13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@