“Yandaş müdür istemiyoruz”

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, siyasal iktidarın cumhuriyetin eğitim sistemini yok etmek için olanca gücüyle çalıştığı, piyasacı ve gerici eğitim modelini zorla dayattığı bir süreçten geçildiğini ifade etti.

Güncel 24.09.2014, 16:26 24.09.2014, 16:30
846
“Yandaş müdür istemiyoruz”
Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, siyasal iktidarın cumhuriyetin eğitim sistemini yok etmek için olanca gücüyle çalıştığı, piyasacı ve gerici eğitim modelini zorla dayattığı bir süreçten geçildiğini ifade etti.

PTT önünde yapılan basın açıklamasında; AKP iktidarının torba yasalarla devlet memurlarının iş güvencelerini ortadan kaldırmaya kapitalizmin en acımasız emek sömürüsü olan taşeronluk sistemini eğitime sokmaya çalıştığını dile getiren Yaşar, Milli Eğitim Bakanlığı yandaşlarını idareci yapmak için iktidar taşeronluğu yapan sendikanın yönlendirmesi ile yıllardır eğitim sistemine emek vermiş idarecilik yapmış insanların görevden alındığını belirtti. AKP ve yandaş sendikanın kadrolaşma merakının yalnız yöneticilerle sınırlı olmadığını, yeni torba yasada ortaya çıkan yandaş öğretmen planları ile anlaşıldığını kaydeden Yaşar, bugün eğitimcilere rotasyon tehdidinin dayatıldığını ifade etti. Yaşamlarını zor koşullar altında sürdüren eğitimcileri okullarından koparacak yeni bir düzenlemeye gitmenin iktidarın kendisi gibi düşünmeyenleri emekliliğe zorlamaktan başka birşey olmadığını kaydeden İlhan Yaşar, bu kayırma ve kıyımlar sürerken ortaöğretime geçiş sisteminin son 12 yılda 12 değişiklikle tam bir kaosa dönüştürüldüğünü belirtti. Öğrencileri yetenek ve başarı düzeyine göre yönlendiren bir sisteme geçilmediğini anlatan Yaşar, tam tersine TEOG sınavlarıyla öğrencilerin bir kargaşanın içine sokulduğunu dile getirdi. Zoraki bir imam hatipleşmenin ortaöğretim sisteminin sonucu haline geldiğini kaydeden İlhan Yaşar, tercih yapma özgürlüğünün ortadan kaldırıldığı gibi ekonomik ve ulaşım olanaklarının da hiçe sayılarak öğrenci yerleştirilmesi yapıldığını söyledi. Devletin kendi okullarına yeterli ödenek ayırmazken özel okullara devlet kasasından öğrenci başına 3500 liradan 600 milyon liralık kıyak çekildiğini belirten Yaşar şunları dile getirdi: Devletin kendi okullarını gözden çıkardığı anlaşılmaktadır. AKP ile bin inanç öğretisi önce siyasallaştı, şimdi ise eğitim sistemini etkisi altına aldı. İnanç özgürlüğünün temeli olan laiklik fiili durum oluşturularak ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Laik ve bilimsel eğitim kaldırılarak yerine AKP öğretisi konulmuştur. Eğitim sistemi bir taraftan gericileştirilmekte, bir taraftan da sömürünün merkezi haline getirilmektedir. Eğitim sistemi aklın, bilimin ve sanatın ışığında değil, dogma, hurafeye dayatmalar içinde yönetilmektedir. Eğitim sistemi oy ve seçmen devşirerek bir mekanizmaya dönüştürülmek istenmektedir.

Cumhuriyetin kazanımları gözlerimizin önünde yok edilirken Eğitim-İşin buna sessiz kalması düşünülemez. Bu saldırıları yalnızca sınıfın birlik, dayanışma ve mücadele gücü durdurabilir. Ancak bizim birlik çağrımız yanıt bulmamıştır. Eğitimin gerçek sorunları dile getirilmek yerine etnik temelli taleplerle emekçilerin ortak mücadele zemini yok edilmiştir.

Ayrıştırıcı bir talep olan anadilde eğitim için cumhuriyetin okulları yakılmakta, bayrağımıza Atatürk anıtlarına saldırılar yapılırken ne Başbakanın ne de Milli Eğitim Bakanının sesi çıkmaktadır. Bunlar yaşanırken Bakanlık ortaöğretim kurumlarında kız öğrencileri derslere nasıl türbanlı tıkacağının hesabını yapmaktadır. Okullar devletin halka hizmet birimleri olmaktan çıkmış AKP’nin eğitim büroları haline getirilmiştir.

Siyasal iktidarın kendisi gibi düşünmeyen hiçbir emekçiyi devlet kurumlarında istemediği açıktır. Müdürler üzerinden başlayan performans ölçme sisteminin yakın zamanda öğretmenlere ve diğer eğitim çalışanlarına uygulanacağı bu performans kriterlerinin tüm eğitim çalışanlarının ve diğer çalışanların iş güvencelerinin ellerinden alınacağı bir süreç yaşanacaktır.”
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@