Yalçın Kılıç’tan “sahte uzman” uyarısı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 1 Ocak 2014 tarihinde uygulamaya konulması ile sahte iş sağlığı ve güvenliği uzmanları da ortaya çıktı.

Güncel 11.02.2014, 22:40 11.02.2014, 22:42
979
Yalçın Kılıç’tan “sahte uzman” uyarısı
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç, “İşyerinize kadar gelerek kendini iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak tanıtıp sözleşme yapıp sizden ücret talep eden sahte güvenlik uzmanı kişilere inanmayın. Çünkü iş güvenliği uzmanları ile iş yeri sahipleri İSG-KATİP sistemi üzerinden anlaşma yapmak zorundadırlar” dedi.

İSG-KATİP SİSTEMİNDEN HİZMET ALINILABİLİR

İş güvenliği uzmanlarının istedikleri gibi işyerleri ile kendi kafalarına göre anlaşma yapamayacaklarını kaydeden Yalçın Kılıç, “İşverenler, sadece risk değerlendirmesi yapılırken ihtiyaç duyulduğunda destek için işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilirler. 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için İş Sağlığı ve Güvenliği uygulaması 1 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak. 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri içinse 1 Ocak 2014 tarihinde başladı. Yani 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personelinden hizmet alma başlamış bulunmaktadır.

İşte bu noktada devreye giren sahte iş sağlığı güvenliği uzmanları işyerlerini gezerek, iş güvenliği konusunda rehberlik yapmak amacıyla işverenlerden ücret talep ediyorlar. Halbuki işverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan İSG-KATİP sistemine giriş yapması ve iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerini bu sistem üzerinden seçmesi gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri, Bakanlıkça yetkilendirilmiş Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) ile Toplum Sağlığı Merkezleri'nden (TSM) alınabilmektedir” diye konuştu.

SİSTEM SAHTECİLİĞİ ORTADAN KALDIRIYOR

Tüm işverenlerin İSG-KATİP sistemini kullanması gerektiğini belirten ÇESOB Başkanı Kılıç, “İşveren anlaşacağı iş güvenliği uzmanlarını, işyeri hekimlerini ve diğer sağlık personelini İSG-Katip üzerinden TC kimlik numaraları aracılığı ile online olarak bakanlığa bildirecektir. Seçilen iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimleri yine İSG-Katip üzerinden e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak sözleşmelerini online ortamda onaylayacaktır. Önceden onayı alınmış ve geçerliliği devam eden sözleşmeler de aynı şekilde İSG-Katip üzerinden yenilenecektir.

Tehlike Sınıfları Tebliği’ne uygun bir sınıf seçilmemesi veya seçilen sınıfa uygun sertifikası olmayan bir iş güvenliği uzmanının seçilmesi halinde sistem onay vermeyecektir. İSG-Katip üzerinden bakanlığa bildirilmeyen iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimlerinin işyeri ile olan anlaşmaları geçerli kabul edilmeyecektir. Verilecek olan devlet desteklerinden de yararlanamayacaklardır. Tüm bu kurallar düşünülerek işyerinize gelip ‘Ben iş sağlığı ve güvenliği uzmanıyım’ diyen herkese inanmayın ve onlarla anlaşma yapmayın” şeklinde konuştu. (Hacı ODABAŞ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
21°
az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
banner303
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@