Yalçın Kılıç’tan firmalara OSGB hizmeti için teklif çağrısı

Ocak ayından itibaren çok tehlikeli ve tehlikeli işlerde faaliyet gösteren işyerlerinde Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) hizmeti alınması gerektiğini hatırlatan Kılıç, firmalara alınacak doktor, uzman ve hemşire konularında teklif vermek isteyen firmalar için sürenin 4 Aralık’ta sona ereceğini hatırlattı.

Güncel 01.12.2014, 23:48 01.12.2014, 23:48
1081
Yalçın Kılıç’tan firmalara OSGB hizmeti için teklif çağrısı
Çok tehlikeli ve tehlikeli işlerle uğraşan işyerlerinin 1 Ocak tarihinden itibaren Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) hizmeti alacaklarını ifade eden Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Kılıç, işyerlerine alınacak doktor, uzman ve hemşire konularında teklif vermek isteyen firmalara çağrıda bulundu.

Tekliflerin en geç 4 Aralık Perşembe günü mesai bitimine kadar verilmesi gerektiğini dile getiren ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, firmaların tekliflerini ÇESOB Genel Sekreterliği’ne verebileceklerini kaydetti.

Kılıç’tan sicil kaydı uyarısı
ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ayrıca Birliğe üye imalat yapan işletmeleri Sanayi Sicil Belgesi konusunda uyardı. Kılıç, “Bilindiği üzere 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 1. maddesine göre, bir maddenin vasıf, şekil, hassa veya terkibini, makine, cihaz, tezgah, alet veya diğer vasıta veya kuvvetlerin yardımı ile veya el emeği ile kısmen veya tamamen değiştirerek imalat yapan işletmeler Sanayi Sicil Kanunu’nun 2. maddesine göre Sanayi Sicil Belgesi almak zorundadır” diyerek, Sanayi Sicil Belgesi almayanlar hakkında aynı kanunun 9. maddesi gereğince 750 TL idari para cezası uygulanacağını kaydetti. ÇESOB Başkanı Kılıç, işletmelerin sanayi siciline kayıtlı olabilmeleri için 2 Ağustos 2013 tarih ve 28726 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6495 sayılı Kanun’un 2. maddesi ile ‘Faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın, sanayi işletmelerinden sanayi siciline kayıt olmayanlardan 31 Aralık 2014 tarihine kadar kayıt işlemlerini tamamlayanlar hakkında bu kanunun 9’uncu maddesi gereği işletmesini sanayi siciline tescil ettirmeyenler için öngörülen idari para cezası uygulanmaz’ hükmünün getirildiğini dile getirdi.

Yine 25 Ekim 2014 tarih ve 29156 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sanayi Sicil Tebliği (SGM 2014/11) ile sanayi sicili kaydı için işyerinde 10 kişiden az işçi çalıştıran işletmelerden (mikro işletme) kapasite raporu isteme zorunluluğunun kalktığını ifade eden Yalçın Kılıç, “Bu tür işletmelerden kapasite raporu istenmeyecek, firma beyanı esas ve yeterli olacaktır. İmalat yapmakta olup, Sanayi Sicil Belgesi alması gereken mikro, küçük, orta ve büyük işletmelerin mağdur duruma düşmemeleri ve idari para cezasına muhatap olmamaları için, 31 Aralık 2014 tarihinde sona erecek olan 1 aylık süre içerisinde sanayi sicil kaydını yaptırmaları önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

Kayıt yapılması
Sanayi sicil kaydı ‘Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı web sayfasında bulunan E-Hizmetler bölümünde yer alan “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi” veya “https://www.sanayisicil.sanayi.gov.tr” adresinden yeni sisteme ait kullanıcı adı-şifre oluşturarak giriş yapılıp, giriş ekranında yer alan kullanım kılavuzlarını dikkate alınarak açılan sayfada yer alan ‘İlk Kayıt İşlemleri’ menüsü tıklanarak yapılabilir.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@