Yağlı’dan elektrik tepkisi

Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) Komisyonu Fehmi Yağlı, İskilip’e bağlı köylerin elektrik enerji temin ve dağıtım şebeke tesisatıyla ilgili yetkili firmanın köylerde ki enerji dağıtım hatlarıyla ilgili yatırım programlarında hangi köylerin bulunduğu? Köylerin enerji dağıtım hatlarının tüketilen enerjinin taşınmasına uygun olup olmadığı? Son yıllarda dağ köylerinde çıkan yangınların enerji dağıtım hatlarıyla bir bağlantısının bulunup bulunmadığı konularında meclis üyelerine bilgi verdi.

Güncel 05.10.2020, 22:06
572
Yağlı’dan elektrik tepkisi

Seçim çalışmaları için gittikleri İskilip Köy ziyaretlerinde pek çok yerde yıllardır köy içerisinde devletten kalma ağaç elektrik direklerinin bulunduğunu hatta bazı direklerin dipten çürümeye yüz tuttuğu, yan yattığı şeklinde şikâyetlerle karşılaştıklarını kaydetti. Muhtarlardan yetkili elektrik firmasına defeatle müracaat etmelerine rağmen netice alamadıklarını öğrendiklerini anlatan Yağlı, seçimlerden sonra bugüne kadar muhtarların köylerinin elektrik sorunlarıyla ilgili taleplerinin karşılanması için yapılan girişimlerden netice alınamadığını kaydetti. Vali Mustafa Çiftçi ile yapılan sohbet sohbet toplantılarında Elektrik firmasının yetkilisi tarafından Çorum için 20 Milyon liranın üzerinde ödenek ayrıldığını 2021 yılından itibaren harcanmaya başlayacağını öğrendiklerini anlatan Yağlı, “Öyle köylerimiz var ki beş altı yıl olmuş köyünün elektrik sorununu çözmesi için elektrik şirketinin yolunu bekler olmuş. Sürekli olarak da bizlerden bu konuda yardım ve destek taleplerinde bulunmaktadırlar. Fakat özel bir şirket olması nedeniyle bizlerinde köylerimizin elektrik sorunlarıyla ilgili olarak üzülerek ifade etmek isterim ki yeterince elimizde olmayan nedenlerle yardımcı olamamaktayız” dedi. YEDAŞ’tan İskilip Köylerinin yatırım durumu hakkında bilgi talep edildiğinde “65 Adet köyün 2021-2025 yılları arasında yüzde 50 oranında yenileme çalışması planlanmaktadır.” Şeklinde cevap verdiklerini kaydeden Fehmi Yağlı, “Muhatap kurumun komisyonumuza havale edilen önergeye verilen bu cevap komisyonumuzu hayal kırıklığına uğratmıştır. İlki İskilip ilçemizden başlatılan ve tüm ilçelerimiz için düşünüldüğünü bildiğimiz benzer önergeleri vermenin her verilecek önergeye benzer cevap verileceği anlaşıldığından bir esprisinin olmayacağı komisyonumuzca anlaşılmıştır.

YEDAŞ Şirketinin Komisyonumuza göndermiş olduğu bilgilendirme yazısını görünce Devlet adına kamu hizmeti gören bu özel şirket, ya Meclisimizin manevi şahsiyetiyle dalga geçmek için böyle sığ ve araştırma önergesinde istenilen bilgilere cevaptan yoksun bir şekilde cevap verme lütfunda bulunmuştur veya gerçekten Devlet adına yapmakta olduğu kamu hizmetini plansız programsız günübirlik gelişen olaylara göre hareket eden talepleri ve şikayetleri yıllarca idareyi maslahatla geçiştirerek sorunların çoğalmasına ve yığılmasına sebep olan umursamaz bir çalışma metoduyla yürütmektedir. Devlet adına yürütülen kamu hizmetinde her iki yöntem de kabul edilebilir bir idari tasarruf olamaz. Komisyon olarak gönderdikleri bu bilgi notunu reddediyor ve kendilerini kınıyoruz. Şirket üst yönetiminden de Meclisimize gönderilen bu yazıyla ilgili görevliler için soruşturma açılarak gerekli uyarının yapılmasını talep ediyoruz. Meclis Başkanlığımızdan da bu raporumuzu ilgi tutarak gönderdikleri bilgi yazısını geri iade etmesini ayrıca bilgi için de Enerji Yüksek Kurulu’na ve Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanlığımıza gönderilerek söz konusu şirketin Meclisimizi, Köylerimizin tamamına yönelik planladıkları yatırımların detay bilgilendirilmesinin sağlanmasını Komisyon olarak uygun olacağı kanaatimizi bildirmek istiyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@