“Vergide ve ücrette adalet istiyoruz”

Büro Emekçileri Sendikası Çorum Şube Başkanı Ertuğrul Alper, Vergi Haftası nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Güncel 06.03.2019, 00:50
324
“Vergide ve ücrette adalet istiyoruz”

Açıklamasında, Maliye Bakanlığı tarafından 30 yıldır her yıl Şubat ayının son haftasında vergi haftası kutlandığını kaydeden Alper, “Hafta boyunca yapılan etkinliklerle toplumda vergi bilincini artırmak amaçlanırken, bu yıl ilk defa Hazine ve Maliye Bakanlığı çatısı altında yapılacak etkinlikler hafta boyunca devam edecek. Bu sene Bakanlık “Kahveyle Hatrın, Verginle Katkın Olsun”, “Geleceğin Garantisi Vergilerinizdir, ŞifreSİZsiniz” , “Vergilerle Hayalleriniz Gerçek Olsun” temalı hazırlamış olduğu afişlerle, vergi haftasına oldukça iddialı girdi. Bırakın yurttaşları, maliye emekçilerinin bile anlamakta zorlandığı afiş içerikleri ülkemizin içinde bulunduğu vergi sisteminin karmaşıklığını ve uygulamalardaki ciddiyetsizliği akla getirirken, Bakanlığın bile vergi konusunda topluma somut bir mesajının kalmadığını da ortaya çıkarmış oldu” dedi.

Alper, açıklamasının devamında şunları dile getirdi;

“Türkiye’de vergi sistemi ağırlıklı olarak harcamalar üzerinden alınan dolaylı vergilerden oluşmakta olup, dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içerisindeki oranı %70 seviyesindedir. Kişilerin gelir düzeyine bakılmaksızın herkesten aynı oranda alınan, hem vergi hem de gelir dağılımı adaletsizliğine yol açan dolaylı vergilerde, Türkiye OECD ülkeleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Emekçilerin zorunlu olarak tüketmek zorunda oldukları mal ve hizmetler için peşin olarak ödedikleri KDV ve ÖTV başta olmak üzere dolaylı vergiler de doğal olarak vergi haftasının amaç ve kapsamı dışında kalmaktadır.

Bir litre benzinin %55’i, bir cep telefonunun %41’i, bir otomobil fiyatının %77’si vergilerden oluşurken, elektrik ve su faturalarında dörder, beşer kalem vergi ile karşı karşıya kalıyoruz. Başta gıda olmak üzere eğitim, sağlık, giyim vb. zorunlu mal ve hizmet alımlarında KDV, ÖTV vb. dolaylı vergileri peşin olarak ödüyoruz. Ortalama bir hesaplama ile asgari ücretin 1/3’ünün vergilere gittiği bir vergi soygunu ile karşı karşıyayız.

“ÖDEDİĞİMİZ VERGİLER NEREYE HARCANIYOR?”

İçinde bunduğumuz ekonomik kriz koşullarında oluşan hayat pahalılığı karşısında Cumhurbaşkanın yaptığı bir konuşmada “Ne diyorlar? Domates, patlıcan, patates, sivri biber diyorlar. Düşünün, bir merminin fiyatı nedir?” sözleri ülke kaynaklarının nereye harcandığının göstergelerinden biridir. Türkiye, “ülkede, bölgede ve dünyada barış”ı ilke edinmesi gerekirken, kaynaklarını askeri harcamalara ayırmaktadır. Ülke kaynakları vergi alması gereken kesimlerden aldıkları borçlar karşısında ödedikleri faize, israf ekonomisine, yolsuzluklara harcanmaktadır.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@