“Vergi, sigorta borçları ve kredi taksitleri yeniden yapılandırılsın”

Koronavirüs salgınının ülke ekonomisini vurması karşısında, kapanan ya da hizmeti, ticareti, üretimi sınırlı hale gelen esnaf ve sanatkârlara, ticari ve sınai işletmelere “kısa çalışma” gibi bazı kolaylıklar getirilmiş ve KGF kefaletiyle düşük faizli krediler sağlanarak yaz döneminin “büyük çöküşlere neden olmadan” geçirilmesi sağlanmıştı. Beklenti, sonbahara girilmesiyle birlikte salgın hastalığın hafiflemiş olması ve ekonominin canlanarak yeniden eski haline gelmesiydi.

Güncel 02.10.2020, 21:50
550
“Vergi, sigorta borçları ve kredi taksitleri yeniden yapılandırılsın”

Ne var ki, salgın hastalığın seyri beklendiği gibi olmadı. Ağustos ayından itibaren vakalar yeniden artmaya başladı ve son iki ay, bir yandan ekonominin çarklarını durdurmama, diğer yandan da yükselen salgına karşı mücadele etme çabalarıyla geçti. Dolayısıyla, esnaf, tüccar, sanayici, umut edilen kazancı sağlayamadı, ödeme gücüne kavuşamadı. Ekim ayı ile birlikte, hem devlete olan vergi-sigorta vb. borçların ödenmesi söz konusu, hem de uygun faizle alınan kredilerin taksit ödemeleri başlıyor.

İYİ Parti Çorum İl Başkanı Bekir Özsaçmacı’nın da belirttiği gibi, piyasalar açısından “Ekim ayı zor bir ay”…Yine Türkiye’nin değişik illerinden ticaret ve sanayi odaları ile esnaf odaları başta olmak üzere çeşitli meslek kuruluşlarından, “ötelenen kamu borçlarının ve KGF garantili kredi ödemelerinin yeniden yapılandırılması” talepleri gelmeye başladı. Gerçekten de, devlet destekleriyle ayakta tutulan işletmelerin Ekim ayından başlayarak yeniden batış noktasına gelmelerini önlemek için, desteklerin devam ettirilmesi ve borçların uzun zamana yayılması gerekiyor.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@