26 Şubat 2014 Çarşamba 00:14
Vergi rekortmenlerine ödül
Gelir İdaresi Başkanlığı tanıtım filminin davetlilere sunulması ile başlayan gecede kamu giderlerinin ana finansman kaynağının vergi olduğunu hatırlatan Defterdar Özbay da “Vergi toplumun tüm kesimlerini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen ve yakından ilgilendiren önemli bir araçtır. Vatandaşa götürülecek kamu hizmetinin en seri ve etkin bir şekilde götürülebilmesinde verginin önemi büyüktür. Defterdarlık çalışanları olarak bizler mükellef odaklı çözüm üreten, onların haklarını gözeten, toplumun refahının artırılmasına destek sağlamak üzere gelirlerden adalet, tarafsızlık ve verimlilik ilkeleri çerçevesinde vergi toplamak, Mükelleflere şeffaf ve kaliteli hizmet sunma çabasındayız. 2013 yılı Beyan döneminde vergi rekortmeni olan mükellefleri yürekten kutlar, gelecek yıllarda başarılarının devamını dilerim. Gerçek gelirini beyan eden, vergisini zamanında ve düzenli ödeyen tüm mükelleflerimiz bizim gözümüzde ayrı ayrı birer şampiyondur. Onları da kutlar hepsine teşekkürü borç bilirim” diye konuştu.

TSO Başkanı Başaranhıncal da verginin önemine değinerek toplanan vergilerle yapılan yatırımların adil, eşit ve illerin durumuna göre yapılmasının önemine değindi.

Vergi mükelleflerinin sadece ülke ve ilimiz ekonomisine değil aynı zamanda istihdam ve kalkınmasına da önemli katkılar yaptığını ifade eden Vali Sabri Başköy; “Hızla değişen ve küreselleşen dünyada daha sağlam ve sağlıklı bir vergi sistemi kurulsa da önemli olan mükellefleri tebessümle karşılamalı ve onların sorunlarının çözümünde yardımcı olmalı ve onlara yol göstermeliyiz” dedi.

Kurumlar ve Gelir Vergisi rekortmenlerinin şahsında, ödediği vergilerle ülke ve ilimiz ekonomisine katkı sağlayan tüm mükelleflerimize teşekkür eden Vali Başköy; mükelleflerin ve çalışanların haftasını da kutladı.Gecede daha sonra 2012 yılı gelirlerinin 2013 yılı beyanına göre belirlenen en fazla Gelir ve Kurumlar Vergisi Beyan edip ödeyen vergi rekortmenleri sıralamasında ilk üçe giren kişi ve kuruluşlara plaket ödül verildi.

En fazla kurumlar vergisi beyan edip ödeyen Ece Banyo Gereçleri Sanayi ve Tic. A.Ş. Yetkilisi Nuri Bülent Onur’a plaketini Vali Sabri Başköy verdi. Supra Sağlık Eğitim Turizm Tarım Nakliye İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. yetkilisi Ahmet Ahlatçı’ya ödülünü Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül takdim etti.

Gelir Vergisi rekortmenlerinden 2. sırada yer alan Ünal Özçilingir’in plaketini İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Eker verdi. Gelir Vergisi rekortmenlerinden 3. sırada yer alan Ahmet Özdoğan’ı temsilen Mesut Özdoğan’a plaketini İl Defterdarı Özbay ve TSO Yönetim Kurulu Başkanı Başaranhıncal takdim etti.

Gelir Vergisi rekortmenleri arasında yer alıp da isminin açıklanmasını istemeyen vergi mükelleflerinin plaketlerinin işadamlarının makamlarına gönderileceği bildirildi.

Anitta Otel’de gerçekleştirilen törenden sonra protokol üyeleri, ödül alan vergi mükellefleri, işadamları ve sanayicilerin yemek yemesinin ardından program son buldu.
(Onur MÜLAZIM)

Son Güncelleme: 26.02.2014 00:16