“Vergi denetimleri artacak”

Çorum’da rutin turne programı kapsamında vergi incelemesine gelen Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişleri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nı ziyaret ettiler.

Güncel 04.05.2014, 22:02 04.05.2014, 22:03
2755
“Vergi denetimleri artacak”

Çorum’da rutin turne programı kapsamında vergi incelemesine gelen Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişleri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nı ziyaret ettiler.

Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişleri Ekip Başkanı Ömer Aydın, Vergi Müfettişleri Yahya Kemal Bahçe, Tolga Dedetürk, Metin Öğreten, Muhlis Taşkıran, Hüseyin Erözyürek, Raif Ceylan, Eray Önok ve birkaç ay öncesine kadar Vergi Müfettişliğinde görev alan şimdi ise Yeminli Mali Müşavir olarak mesleğini icra eden Kaan Kaleli, Oda Başkanı Muzaffer Yıldırım’a iade-i ziyarette bulundu.

Ziyarette Oda Yönetim Kurulu da hazır bulundular. Söz konusu ziyarette vergi kayıp kaçağının önlenmesi, kayıtdışı ile alakalı önlemler konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

Maliye Bakanlığında yeni yapılanmada Vergi Denetim Kurulu’nun kurulduğu, Vergi Müfettişi sayısının hızla artırıldığı belirtildi. İncelemelerin her yıl mutad olarak en az iki turne programı kapsamında toplam 6 ay yapılacağı kaydedildi.

Her turnede ortalama 400-500 mükellefin inceleneceği ifade edildi. Daha önce inceleme oranının % 3’lerde olduğu, ancak yeni yapılanma ve müfettiş sayısının artırılması ile bu oranın çok yükseklere taşınacağı, hedefin tüm mükelleflerin 4-5 yıllık sürelerde en az bir kere incelenmesi olduğu belirtildi.

Ayrıca Çorum’da yapılan incelemelerde meslek mensuplarının diğer illere oranla çok özverili ve titiz oldukları mesleki kalitenin de il genelinde yüksek olduğu açıklanarak, bu nedenle meslek mensuplarına ayrıca teşekkür edildi.

Ziyaretin akabinde SMMMO’yu gezen Vergi Müfettişleri, odayı çok beğendiklerini, odanın Çorum’a yakışır bir oda olduğunu dile getirerek, başta Başkan Muzaffer Yıldırım ve tüm emeği geçenlere teşekkürlerini belirttiler.

Oda Başkanı Muzaffer Yıldırım da mesleki faaliyetlerde, mesleki eğitimlere önem verdiklerini ve güncel mevzuattan meslek mensuplarına sürekli olarak bilgilerin aktarıldığını söyledi.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 03:53
Güneş 05:34
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:58
Yatsı 21:32

Gelişmelerden Haberdar Olun

@