Vatandaşlar soba zehirlenmeleri konusunda uyarıldı

İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Sağlığı Merkezleri aracılığı ile halkın yoğun bulunduğu pazar yerlerinde karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarı ve bilgilendirme yapıldı.

Vatandaşlar soba zehirlenmeleri konusunda uyarıldı

İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Sağlığı Merkezleri aracılığı ile halkın yoğun bulunduğu pazar yerlerinde karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarı ve bilgilendirme yapıldı.

11 Mart 2018 Pazar 21:00
Vatandaşlar soba zehirlenmeleri konusunda uyarıldı

Genellikle havaların soğuk seyrettiği mevsimlerde ısınma amacıyla kullanılan soba, baca ve şofbenlerden kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerinde artış görüldüğünün ifade edildiği açıklamada, özellikle Lodos rüzgarının yoğun olduğu bu günlerde bu tür zehirlenme olaylarına karşı gerekli tedbirlerin alınması kurallara uyulması gerektiğine dikkat çekildi.

Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üsten yanması sağlanmalı. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli. Soba borularının birbiri ile birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı, Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1m daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı. Binaların yangından korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmeli.

Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan (bina aydınlığına v.b. bağlı) şofben asla çalıştırılmamalı. Şofbenin monte edileceği mekan yeterli büyüklükte olmalı, şofben mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir havadar mekana takılmalı, şofbenin montajı mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalı. Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oksijen oranının düşmesi ve karbon monoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalı. Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığında, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemeli. Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde detektör bulundurulmalı. Şofbenden gaz kaçağı hissedildiğinde öncelikle gaz vanası ve tüp detantörü kapatılmalı, kibrit-çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı, pencereler karşılıklı açılarak ortam havalandırılmalı, hızla gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi aranmalıdır. Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalıdır. Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak surette söndürülmelidir”(Haber Merkezi)