Vasıflı eleman aranıyor!

Çorum’da işsizlik oranı Türkiye ortalamasının çok gerisinde olsa da, yine binlerce, onbinlerce “iş arayan” var. Ama bir yanda da, eleman arayan işyerleri…Garip bir şekilde, iş arayan iş bulamıyor, eleman arayan da eleman…Zira, iş arayanların büyük çoğunluğu “vasıfsız”, işyerlerinin aradığı ise çoğunlukla “vasıflı”…

Güncel 06.07.2017, 01:10
5822
Vasıflı eleman aranıyor!

Esnaftan ve işadamlarından hemen her gün, “vasıflı”, yani “nitelikli” eleman sorununa ilişkin şikayet alıyoruz. Kamu kesiminde de zaten “nitelik” yerlerde sürünüyor. Merhum Çetin Altan’ın geçmişte diline pelesenk ettiği üzere, “mesleksiz toplum” gerçeği ile karşı karşıyayız.

“Ne iş olsa yaparım” diyenlerin zaten ellerinden hiçbir işin gelmediği hemen anlaşılabilir. Meslek edindirmek isteseniz, bu da özveriyi gerektirir ki, pek çoğu buna katlanmaz. Kendini yetiştirmez, iş beğenmez…Hiç çalışmadan yaşamanın yolunu arar. Sosyal politikalar da, buna büyük ölçüde fırsat yaratır.

Oysa “sosyal devlet” kavramı bu değildir. “Yan gel yat, ben sana bakarım” diye bir anlayış olamaz. Herkesi çalışmaya, üretmeye yöneltmek, ama çalışamayan, engeli olan, bir şekilde işini kaybeden vatandaşı da “adam gibi” yaşatmak gerekir. Bu anlamda, eğitim politikalarımızın verimsizliğini kabul edip, “meslek sahibi”, “nitelikli insan” yetiştirmeye yönelmemiz kaçınılmazdır.

Çorumlu bir işverenimiz, kendi sektörlerinde eleman bulamadıklarını, bu fırsattan istifade eden bazı çalışanların da, yüksek ücret talebiyle karşılarına çıktıklarını anlattı. Yine, sosyal yardımlara güvenen işsizlerin iş beğenmemeleri yüzünden, pek çok sektörde mültecilerin çalıştırıldığına tanık olduklarını ifade etti.

Görünen o ki, “masa başı” hayaline bir son verip, piyasanın ihtiyacı olan ara elemanları yetiştirmeye, zekâ düzeyi yüksek gençleri ise bilim ve teknolojide ilerilere taşımaya yönelik yeni bir eğitim sisteminin oluşturulmasına acilen ihtiyaç var. Ucuz işgücü kullanımını ve ezilenlerin varlığını inkâr ediyor değiliz, ama nitelik arttıkça, düşük ücret sorununun da çözüleceğine inanıyoruz. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@