“Varlık barışında sıradışı bir kampanya yapacağız”

Maliye Bakanı hemşehrimiz Naci Ağbal, katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Ağbal, Türkiye Varlık Fonu'nun istikrara katkı sağlayacağını belirterek fonda 3 yıllık stratejinin Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasının beklendiğini belirtti.

Güncel 24.02.2017, 19:31 25.02.2017, 00:05
603
“Varlık barışında sıradışı bir kampanya yapacağız”

Bakan Naci Ağbal NTV'de katıldığı canlı yayında ülke ekonomisine dair açıklamalarda bulundu. Ağbal, Türkiye Varlık Fonu'nun istikrara katkı sağlayacağını belirtti. Varlık Fonu'nun bilanço oluşturma aşamasında olduğunu belirterek bir çok profesyonel yatırımcıların varlıklarını yavaş yavaş ülkeye getirdiğini söyleyen Ağbal, “Önümüzde referandum süreci var. Yavaş yavaş kampanyalara başlayacağız” dedi.

Yabancıların aldıkları konutu bir yıl ellerinde tutmaları gerektiğini eğer bir yıl içinde satarlarsa KDV ödeyeceklerini dile getiren Bakan Ağbal, “Yurt dışında yerleşmiş vatandaşlar da gelip konut alırlarsa aynı imkandan faydalanacaklar. Yurt dışındaki yabancılar ve Türkler konut alırken KDV ödemeyecek. Türkiye Varlık Fonu istikrara katkı sağlayacak. Türkiye Varlık Fonu vizyon çereçeveseinde, hükümetin direktifleri çerçevesinde yönetilecek. Uluslararası standartlarda bir Varlık Fonu'nu inşaa etmek istiyoruz. Eleştirileri dikkate alıyoruz.Fonun en öncelikli kısa ve orta vadeli amacı finansal istikrara katkı sağlamak ve proje bazlı finansman sağlamaktır. Fona ilgi büyük. Yatırım bankaları başta olmak üzere birçok noktada talepler var. Şu anda en önemli aşama 3 yıllık stratejik planının Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması. Projeye dayalı iş yapan uluslararası standartlarda bir fonu inşa etmek istiyoruz. Orta ve uzun vadede Varlık Fonu Türkiye'nin önünü açan bir fon olacak" şeklinde konuştu” diye konuştu.

Varlık barışında sıradışı bir kampanya yapılacağını açıklayan Ağbal, “Maliye Bakanlığı olarak yeniden yapılandırmada sıradışı kampanya yapmıştık Varlık barışında da aynı şekilde sıradışı bir kampanya yapacağız.Vergi dışında da ocak ayında 4 milyar TL’lik özelleştirme gelirimiz oldu. Sektörel vergi indirimlerinin vergi gelirlerine maksimum olabilecek etkisi 1 milyar Türk lirası. Bütçe disiplininden vazgeçmeden mali alanı kullanacağız” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:34
Güneş 06:59
Öğle 12:29
İkindi 15:21
Akşam 17:49
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@