08 Mart 2014 Cumartesi 00:10
Vali Sabri Başköy: “Toplumun gelişmişliği kadınlara verdiği değerle ölçülür”

Vali Sabri Başköy, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak, tüm kadınların gününü kutladı.

Vali Başköy, “Gelişen dünyamızda kadınların toplum hayatındaki önemi gün geçtikçe artmakta ve daha iyi anlaşılmaktadır. Bir toplumun gelişme düzeyi; kadınların saygınlığı, üretim ve yönetimdeki yerlerinin kıymetinin bilinmesi ile ölçülmektedir” dedi.

Başköy mesajında şu görüşlere yer verdi: “Evrensel insan haklarının vazgeçilmez ve ayrılmaz parçası olan kadın haklarının sağlanması yolunda yapılan çalışmaların simgesi olan 8 Mart, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanmaktadır. Gelişen dünyamızda kadınların toplum hayatındaki önemi gün geçtikçe artmakta ve daha iyi anlaşılmaktadır. Bir toplumun gelişme düzeyi; kadınların saygınlığı, üretim ve yönetimdeki yerlerinin kıymetinin bilinmesi ile ölçülmektedir.

Kadınlarımız, bir anne olarak kültürlü ve sağlıklı nesiller yetiştirme ve bu nesillerden oluşan gelişmiş, sağlıklı ve güçlü bir toplum inşa etmek gibi ulvi bir görev üstlenmekte ve içinde bulunduğu topluma faydalı olmaya çalışmaktadır. Bu husus göz önüne alındığında aile kurumunun temel taşı‚ değerlerimizin temsilcisi‚ taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınların‚ hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarına imkan sağlayacak şartları hazırlamak‚ her tür ayrımcılığa karşı mücadele etmek‚ yalnızca kadınlarımızın değil, tüm toplumun sorumluluğudur.

Dünden bugüne toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer alan, her şartta fedakârlıklarını esirgemeyen kadınlarımızın; bilimde, kültürde, sanatta, sporda, iş yaşamında, kısacası hayatın kendi fıtratlarına uygun her alanında daha etkin olmaları dileğiyle, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”
(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 08.03.2014 00:10