Vali Kılıç: “İnsan hakları, en yüksek evrensel değerdir”

Vali Necmeddin Kılıç, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin her ülke tarafından kabul edilmesi ve uygulanması gereken evrensel değerler olduğunu belirterek, “Bu değerler ülkemizde de tam anlamıyla özümsenmiş ve insan haklarına saygı Anayasamızın da değiştirilemez ilkeleri arasında yer almıştır.” dedi.

Güncel 11.12.2017, 21:02
601
Vali Kılıç: “İnsan hakları, en yüksek evrensel değerdir”

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayan Necmeddin Kılıç, Valilik bünyesinde İl İnsan Hakları Kurulu’nun oluşturulduğunu hatırlatarak, yapılan insan hak ihlali başvurularının bu kurul tarafından değerlendirildiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”nin ülkemiz tarafından ise 6 Nisan 1949’da onaylandığını anımsatan Vali Kılıç, mesajında şu görüşleri paylaştı:

“İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin her ülkenin kabul etmesi ve uygulanması gereken evrensel değerler olduğu gerçeği ülkemizde de tam anlamıyla özümsenmiş ve insan haklarına saygı Anayasamızın da değiştirilemez ilkeleri arasında yer almıştır.

Demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu, tüm demokratik ve çağdaş ülkelerde olduğu gibi, bireyin güvenliğine ve insan haklarına büyük önem verilmektedir. Demokratikleşme ve hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için vazgeçilmez unsurlardan biri olan insan haklarının korunması amacıyla son yıllarda Anayasamızın bazı kısımları değiştirilerek çok sayıda reform paketi kabul edilerek önemli adımlar atılmıştır.

Bu değişiklikler, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi açısından temel önem taşıyan yasal düzenlemelerle de pekiştirilmiştir. Medeni Kanun, Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemeleri Kanunu, Vakıflar Kanunu, Engelliler Hakkında Kanun, Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve bu konuda en son 06.04.2016 tarihinde kabul edilen 6701 sayılı ‘Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’ ve 24.11.2017 tarihinde yayımlanan ‘Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’ bu kapsamdaki önemli yasal düzenlemelerdir.

İnsan hakları, insan olmanın kazandırdığı haklardır. Başkası tarafından verilen bir söze veya teminata bağlı olarak ya da satın alınarak elde ettiğimiz haklar değillerdir. İnsan hakları, insan olmamızın ve onurumuzun doğal bir sonucudur. Bu hak ve özgürlükler; cinsiyete, ırka, renge, dile, dine, servete, siyasal veya başka düşünceye dayanan herhangi bir ayrım gözetmeden sağlanmaktadır.

bünyesinde oluşturulan İl İnsan Hakları Kurulu’nun kamu görevlilerinin yanı sıra çoğunluğu yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşmakta ve Valiliğimize yapılan insan hak ihlali başvuruları bu kurul tarafından değerlendirilmektedir. Hak ihlali ile ilgili başvuru ve şikâyetlerin Valilik veya Kaymakamlık binasında bulunan insan hakları danışma ve başvuru masaları aracılığı ve türlü iletişim aracı ile bu kurullara başvuruda bulunabilirsiniz.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü vesilesiyle, en yüksek evrensel değer olan insan haklarının korunması ve her alanda insan haklarının ön planda tutularak güvenli bir geleceğe ulaşmak arzusuyla, tüm insanların 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@