12 Şubat 2014 Çarşamba 21:59
Vali Başköy: “İş dünyasından Suriye için fedakârlık bekliyoruz”
Gerek Suriye'deki gerekse Türkiye'deki mağdur Suriyeliler için Türkiye'nin ciddi oranda yardım yaptığını kaydeden Vali Başköy, şimdi de Çorum TSO öncülüğünde yardım derneklerinin ve vakıfların da katılımıyla yeni bir kampanya başlatıldığını ifade etti.

Kampanyanın Kızılay Derneği ile Afet Acil Durum Başkanlığı koordinasyonunda ortaklaşa yürütüldüğünü kaydeden Başköy, “Tüm dernek ve vakıflarımızı bu kampanyaya iştirak etmeye davet ediyorum. Suriyeli kardeşlerimize yapılacak olan bu yardımlar ayni yardım olarak toplanacaktır. Ben inanıyorum ki Çorumlu kardeşlerimiz, hemşehrilerimiz yürek dağlayan Suriye’deki bu duruma kayıtsız kalmayacaktır. Bir kez daha belirtmeliyim ki özellikle sanayici ve iş adamlarımızdan Suriye için fedakarlık bekliyoruz. Çorum halkı, sivil toplum kuruluşlarımızın desteği ve yardımseverlik ruhu ile bu işin altından kalkacaktır.

Türkiye yardımlar konusunda çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdi. Her 2-3 ayda bir, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve halktan, bu drama karşı kayıtsız kalınmayarak, yardım kampanyası başlatılıyor. İnsanoğlunun, komşu ve kardeş Suriye'deki dramdan etkilenmemesi mümkün değil. Bu hepimizi yürekten dağlıyor, hepimizi ciddi manada üzüyor. Bu dramla birlikte Çorum'dan da genel manada çeşitli yardımlar yapıldı. Çorumlu, kendi yiğitliğine ve fedakarlığına yakışır şekilde 3 gün içerisinde 55 ton un ve 5 ton makarna toplayıp göndermişti. Bu bir kampanya değildi, sadece arkadaşlarımıza bilgi verip rica etmiştik” şeklinde konuştu.

Çorum olarak TSO öncülüğünde yeni bir kampanya başlatıldığını dile getirenBaşköy, iş dünyasının temsilcileri, hayırsever kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin kampanyaya katkı yapacağına inandığını söyledi.

Suriye'nin iç kesimlerinde acil olarak un ve yiyecek yardımına ihtiyaç duyulduğunu belirten Başköy, "Amacımız herkesin bu kampanyaya iştirakini sağlamaktır. Kampanya tamamen TSO öncülüğünde yapılacak. Bizler kampanyaya destek veriyoruz. Toplanan yardımlar 14 Mart akşamı Suriye sınırındaki koordinatör valimiz aracılığıyla Türk ve Suriye Kızılayı tarafından iç kesimlere kadar ulaştırılacak. İnanıyorum ki Çorumlu kardeşlerimiz bir kez daha Suriye'de yaşanan ve hepimizin yüreğini dağlayan bu drama karşı kayıtsız kalmayacaklar. Ellerinden ne geliyorsa katkı yapacaklardır" dedi.
(Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 12.02.2014 22:00