Vali Ahmet Kara: “Turizmi ayağa kaldırmalıyız”

Vali Ahmet Kara, Türkiye’de “Anadolu Kaplanları” ile ekonomide model olan Çorum’a “sanayi müzesi” kurulması için sanayici ve işadamlarına çağrıda bulundu.

Güncel 29.11.2014, 01:10 29.11.2014, 01:11
1162
Vali Ahmet Kara: “Turizmi ayağa kaldırmalıyız”
Vali Ahmet Kara, Türkiye’de “Anadolu Kaplanları” ile ekonomide model olan Çorum’a “sanayi müzesi” kurulması için sanayici ve işadamlarına çağrıda bulundu.

Çorum Müzesi’nin 100. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 5. Çorum Kazı ve Araştırmalar Sempozyumunda konuşan Vali Ahmet Kara, turizmde tanıtımdan yola çıkacaklarını söyledi.

Çorum’da turizmi ayağa kaldıracaklarını dile getiren Vali Kara, “Çorum’da, turizm, sanayi ve tarımdan başka ön plana çıkan sektörümüz yok. Bu alanlarda tanıtım yapmamız lazım. Tarımda önemli yatırımlar yapılıyor. Ama turizmi de tanıtımdan başlayarak ayağa kaldırmak için gece-gündüz demeden çalışmalıyız. Burada sanayicilerimize sanayi müzesi teklif ediyorum. Ben sanayi müzesini Sümerbank Genel Müdürü olduğum dönemde planladım ancak hayata geçiremedim. İnşallah bunu Çorum’da gerçekleştiririz. Bu sanayi müzesinin kuruluşuna Çorumlu sanayicilerimizde destek verirse ben bu konuda elimi taşın altına koyacağımı ifade ediyorum” dedi.

Çorum’da Boğazkale, Alacahöyük, Resuloğlu, Şapinuva kazıları olmasa dahi kentin tanıtımı için tarihin ilk yazılı anlaşması olarak Kadeş anlaşmasının yeteceğini dile getiren Vali Kara, Kadeş Anlaşması’nın dahi Çorum’un tanıtımı ve turizmde gelişmesi, bu sektörden gereken payı almasında yeterli olacağını belirtti.

Turizmden yeteri kadar pay alınmamasından son derece üzüntü duyduğunu dile getiren Vali Kara, “Dünyanın en güzel müzelerinden birisine sahibiz. Bunların yanı sıra Osmanlık ve Selçuklu dönemine ait eserlerimiz var. Ancak sahip olduğumuz bu kadar tarihi eser, kültür varlığı ve kazı çalışmalarına rağmen turizmde yeterli payı alamıyoruz. Buda beni üzüyor” diye konuştu.

“ÇORUM MÜZESİ’Nİ 8 AYDA 382 YABANCI TURİST ZİYARET ETMİŞ”
Çorum Müzesi’ni bu yılın ilk 8 ayında ziyaret eden turistlerle ilişkin verileri de açıklayan Vali Kara, “Ben Çorum’a yeni geldim, yeni göreve başladım. Çorum Müzesine bu yılın ilk 8 ayında gelen sayısı yabancı turist sayısı 362. Bakın sayıya 362 sadece. Çok utanılacak bir şey. Yerli turist biraz daha fazla. 362 turistle Çorum’un turizmin ayağa kaldıramayız” ifadelerini kullandı.(İHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@