Vali Ahmet Kara: “Tarım dışı kalan ailelere sosyal koruma sağlanacak”

Vali Ahmet Kara, Dünya Gıda Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak gıdanın önemine değindi.

Güncel 16.10.2015, 23:15 16.10.2015, 23:16
568
Vali Ahmet Kara: “Tarım dışı kalan ailelere sosyal koruma sağlanacak”

Kırsalda yoksulluk döngüsünü kırmak için sosyal koruma ve tarımın önemli olduğunu belirterek gıda ve tarım sektörünün dünyanın en önemli sektörleri arasında yer aldığını bildiren Vali Kara, artan dünya nüfusunun beslenmesi için tarım sektörüne ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Bu önem nedeniyle Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim'in Dünya Gıda Günü olarak ilan edildiğini ve kutlamaların her yıl belirlenen tema kapsamında yapıldığını anlatan Vali Kara, bu etkinliklerde; gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konuların gündeme taşındığını, küresel anlamda büyük önem arz eden açlık ve açlıkla mücadeleye dikkat çekildiğini söyledi.
Bu yıl ki temanın “Kırsal Refahın Artırılması İçin Sosyal Koruma ve Tarım” olduğunu söyleyen Vali Kara mesajında şu görüşlere yer verdi: “Günümüzde dünyamızın bir kısmında insanlar açlık ile mücadele edilirken bir yanda da obezite ile mücadele edilmektedir. Bir yanda yokluklar ve kıtlıklar varken diğer tarafta israf had safhadadır. Bu çelişki bizleri gıda üretimi ve tüketimi konusunda bir daha düşünmeye sevk etmelidir. Yüce kitabımız "Yiyiniz, içiniz, ancak israf etmeyiniz" diye emrederken, Peygamber Efendimiz de "Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir" diye bizleri ikaz ederken bu konulara duyarsız olmak mümkün değildir. Bu yıl belirlenen tema ile kuraklık, sel ve dolu gibi doğal afetler sonucunda olumsuz etkilenen ve üretim yapacak ekonomik güçleri kalmayan tarımla uğraşan ailelerin, yeniden üretmelerini sağlamak için sigorta, kredi ve üretim konularını kapsayan sosyal korumanın önemini gündeme taşınacaktır.
Bu konularda ilgili kurum ve kuruluşlar birbirleriyle işbirliği içinde çalışmalar yaparak çiftçilerimizin istifadesine sunacaklardır. Çiftçilerimiz bu sosyal koruma programları sayesinde geleceğe daha güvenle bakacaklar, tabii afetlerden oluşabilecek risklerin yönetimi konusunda kendilerini yalnız hissetmeyeceklerdir. Tarımsal üretimin sürekliliği de buna bağlıdır. Çiftçilerimizin de kendileri için faydalı olan bu programlara katılarak daha güvenli bir şekilde üretime devam edeceklerine inanıyorum”
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@