Vali Ahmet Kara Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nü kutladı

Vali Ahmet Kara, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nü mesaj yayınlayarak kutladı.

Güncel 18.10.2015, 22:57 18.10.2015, 17:57
716
Vali Ahmet Kara Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nü kutladı

Kara mesajında kırsalda yaşayan kadınların mevcut statüsünü yükseltmek, devlet ve kamunun dikkatini kadınların hayati rollerine çekmek, kadınların desteklenmeleri için çalışmalar yapılmasının önemine dikkat çekti.

“Kırsalda yaşayan kadınlar güçlendirilmeli”
Vali Kara, “Kırsalda yaşayan kadınların aile ve ülke ekonomisine katılımı ve gıda güvenliği konusunda güçlendirilmeleri yönünde tüm uluslararası gıda ve tarım örgütleri hem fikirdir. Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle 16 Ekim Dünya Gıda Günü'nden bir önceki günü Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. Bu amaçla bilindiği gibi her yıl 15 Ekim de Dünya Kadın Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.” Dedi.

“Kadınlar kırsal kalkınmanın lokomotifidir”
Kara, Kırsaldaki kadınların güçlendirildiğinde, kendi haklarını kullanmaları yanında tarım arazilerini verimli kullanma, güvenli ve kaliteli bir üretim, aile ekonomilerine katkı yönünde çok olumlu yansımaları olacağını belirtti. Kadınlar kırsal kalkınmanın lokomotifidir diyen Kara, Kırsalda yaşayan kadınlara yönelik olarak ilgili kurumlar tarafından birçok program düzenlendiğini belirten Kara, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, TŞKUR, Ziraat Odaları ve Halk Eğitim Merkezleri işbirliği İle bir dizi eğitim faaliyeti gerçekleştirildiğini dile getirdi.

“460 kadın çiftçiye eğitim verildi”
Vali Kara,2015 Yılında İŞKUR ve Halk Eğitim Müdürlüğü ile 16 kurs açıldığını, 396 kadın çiftçinin sertifika aldığını, şu an iki kursun devam etmekte olup bu kurslarda 49 kadın çiftçinin eğitim görmekte olduğunu ve Kasım ayında 2 kursun açılacağını belirtti. Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Ziraat Odaları ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz işbirliği ile il genelinde 460 kadın çiftçiye eğitim verildiğini açıklayan Kara, “ Bu kurslar ve eğitimler sonucunda kadın çiftçilerimize yönelik Antalya ve Amasya illerine teknik geziler düzenlemiştir.” Dedi.

“Kadınlar bizim geleceğimizdir”
Vali Kara, “Kadınlar bizim yüz akımız ve geleceğimizdir. Onlara yönelik olarak yapılacak her türlü faaliyet, proje, yatırım hem tarımımızda sürekliliği, hem de üretimde kaliteyi sağlayacaktır. Bu duygularla 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@