“Uzlaşı kültürü canlanmalı”

İYİ Parti Çorum İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Türkiye’de toplumun son 16 yılda ayrıştığını dile getirerek insanların hangi görüştü olursa olsun ortak değerler etrafında birleşmesi gerektiğini söyledi.

“Uzlaşı kültürü canlanmalı”

İYİ Parti Çorum İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Türkiye’de toplumun son 16 yılda ayrıştığını dile getirerek insanların hangi görüştü olursa olsun ortak değerler etrafında birleşmesi gerektiğini söyledi.

23 Mart 2018 Cuma 23:59
“Uzlaşı kültürü canlanmalı”

Meral Akşener öncülüğünde kurulan İYİ Parti’de İl Başkanlığı’na atanan ve daha sonra ise kongrelerini tamamlayarak ilk kez İl Başkanlığı’na seçilen Bekir Özsaçmacı ve yönetimi siyasi partilere nezaket ziyaretlerine başladı. Önceki gün Vali Necmeddin Kılıç’a nezaket ziyaretinde bulunan İYİ Parti yöneticileri dün de Saadet Partisi’ni ziyaret etti.

Saadet Partisi İl Başkanı Faruk Cıdık başta olmak üzere parti yöneticileri tarafından kapıda karşılanan İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı ve yönetimi bu tür ziyaretlerin diyalog ile uzlaşı kültürüne katkı sağlayacağını açıkladı.

İYİ Parti olarak Çorum’da kongre sürecini tamamladıklarını, 1 Nisan günü Ankara’da büyük kurultaylarını yapacaklarını söyleyen Bekir Özsaçmacı sıcak karşılama için Saadet Partisi yöneticilerine teşekkür etti.

Siyasi partilerin ülkeye ve insanımıza hizmet için kurulduğunu ve İyi Parti’nin de amacının bu olduğunu kaydeden Bekir Özsaçmacı, “Son 16 yılda ülkede bir çok sorun yaşanıyor. Toplumda manevi bir boşluk yaşanıyor. İnsanımız vicdan sıkıntısı çekiyor. Herkes birbirinden korkar hale geldi. Siyasetin bunun gereğini yapması gerekiyor. Toplumda uzlaşı ve diyalog kültürünün yeniden teşkil edilmesi elzemdir. Bunun için siyasi partiler birbirleri ile olan ilişkilerini geliştirmelidir. Bu kapsamda birbirimizi tanımak adına bu tür ziyaretler önem kazanıyor. Bu diyalogları geliştirdiğimizde hangi görüşlerde olursak olalım millete hizmet noktasında ortak değerlerde buluşabiliriz. Bu kapsamda Saadet Partisi’nin sayın Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun açıkladığı ilkeleri de değerli buluyoruz. Ortak noktada belli değerler ekseninde ilkelerde biraraya gelebilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek milli değerler etrafında birleşmenin önemine değinen SP İl Başkanı Cıdık ise partilerinin bu milletin aleyhine olan hiçbir işte yer almadığını vurguladı. Saadet Partisi’ne hizmet noktasında söz söyleyemeyenlerin farklı yönlerden saldırdığını açıklayan Cıdık, “Siyaseten bizi eleştiremiyorlar. Bu nedenle Genel Başkanın yaşını bile öne sürüyorlar” dedi.

Türkiye’de iki partinin ittifak yaptığı bir sürecin yaşandığını, AKP’nin bu süreçte Saadet Partisi’ni de ittifak içine çekmeye çalışarak 5-6 puan daha fazla oy alma derdinde olduğunu, mevcut iktidarın bu ittifakla bile oy alamayacağını iyi bildiğini ama Saadet Partisi olarak Avrupa Birliği’ni savunan, faiz lobisini destekleyen bir ittifakta yeralmalarının mümkün olmadığını kaydetti.

İlkeler ve inançları etrafında bir ittifaka sıcak baktıklarını söyleyen Faruk Cıdık “Millete hayrı olan herşeyde herkesle kenetlenebiliriz. Milletimiz tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi tek vücut olmalıdır” diyerek ziyaret nedeniyle İyi Parti yöneticilerine teşekkür etti.

(Volkan SINAYUÇ)