Uygur Türkleri için mektup kampanyası

Yağmur Damlası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Temsilcisi Ahmet Sözüdoğru, Uygur Türklerinin yaşadıkları zulüm ve baskılara karşı mektup kampanyası başlattıklarını söyledi.

Güncel 30.12.2014, 22:02 31.12.2014, 00:56
738
Uygur Türkleri için mektup kampanyası
Yağmur Damlası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Temsilcisi Ahmet Sözüdoğru, Uygur Türklerinin yaşadıkları zulüm ve baskılara karşı mektup kampanyası başlattıklarını söyledi.
Dernek yönetim kurulu üyeleri ile basın açıklamasında bulunan Sözüdoğru, Kızıl Çin’in işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur Türklerinin yaşadıkları zulüm ve baskılara dayanamayarak yurtlarını terk ettiklerini, zor şartlar altında Tayland, Endonezya ve Malezya gibi ülkelere sığınmak zorunda kaldıklarını belirtti.
400’e yakın Uygur Türkünün Çin’e iade edileceği yönünde kamuoyunda birtakım haberlerin çıktığını ifade eden Sözüdoğru, “Bu haberlerin doğruluğu henüz ispatlanmamış olsa da geçmişte yaşanan iade olayları ve Çin yönetimini iade edilen mültecilere karşı gerçekleştirdiği kıyım politikaları göz önüne alındığında çokta ümitkâr olamamaktayız. Bu nedenle yazmış olduğumuz mektuplarla sayıları 400 civarında olan bu kardeşlerimizin Türkiye’ye girişlerine müsaade ederek, Tayland hapishanelerinde ölümü bekleyen bu mazlum insanlara bir umut ışığı olmasını talep etmekteyiz” diye konuştu.
Mektup kampanyasının 1 hafta süreceğini belirten Sözüdoğru, “Kampanyamız 5 Ocak Pazartesi günü sonlandırılacak. 6 Ocak Salı günü mektuplar topluca PTT müdürlüğüne teslim edilecek. Mektup metinleri internet sitemizde yayınlanmış olup arzu eden dostlarımız buradan çoğaltarak imzalanmasına destek olabilirler. Arzu eden kardeşlerimiz de dilekçe metinlerine dernek büromuzdan ulaşabilirler. Ayrıca hafta içerisinde PTT önünde bulunan alanda açacağımız stantta hemşerilerimizin mektupları alarak imzalamaları mümkün olacaktır” dedi.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@