Uslu, Atatürk’ü anma törenlerine katıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 78 yıl önce ebediyete intikal ettiği Dolmabahçe Sarayı'ndaki odasında törenle anıldı.

Uslu, Atatürk’ü anma törenlerine katıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 78 yıl önce ebediyete intikal ettiği Dolmabahçe Sarayı'ndaki odasında törenle anıldı.

11 Kasım 2016 Cuma 23:02
Uslu, Atatürk’ü anma törenlerine katıldı
Sarayın Harem bölümündeki 71 numaralı odada düzenlenen anma töreni, Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, İstanbul Vali Yardımcısı Akgün Corav, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren ve Atatürk Kültür Dayanışma Eğitim Vakfı (AKDEV) Genel Başkanı Gül Karyaldız ile Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın kurumları adına buketlerini, Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği yatağın üzerine bırakmalarıyla başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri adına da buket konuldu.
Daha sonra, Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
Odadaki törenden sonra İdare Amiri Salim Uslu, Mavi Salon'daki Dolmabahçe Sarayı Özel Defteri'ni imzaladı.
Uslu, "Aziz Atatürk" hitabıyla kaleme aldığı yazısında, şunları kaydetti:
"Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, İlk Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı olarak geride bıraktığın eser ve hatıralar, milletimizin belleğinde ilk günkü gibi canlılığını korumaktadır. 'Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' ilkesi doğrultusunda 93 yıl önce temelleri atılan ülkemiz, ileri demokrasi seviyelerine ulaşma adına çok önemli mesafe kat etmiştir. Temel hak ve hürriyetlerin eksiksiz yaşandığı, milli iradenin belirleyici etkiye sahip olduğunun 15 Temmuz'da bir kez daha görüldüğü, farklılıkların bir arada özgürce yaşandığı bir ülke adına var gücümüzle çalışıyoruz. Bu aziz vatanı canları pahasına bizlere emanet eden tüm şehit ve gazilerimizle, ebediyete intikalinin 78. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal'i rahmet ve şükranla anıyorum."
Gazi Mustafa Kemal’in 10 Kasım 1938'de, saat 09.05'te hayata gözlerini yumduğu, Türk bayrağı örtülü yatağının iki yanında iki polis memuru saygı nöbeti tuttu.
Tören sonrası ilgililerle bir süre sohbet eden Uslu, daha sonra Ankara’ya dönerek TBMM Genel Kurul çalışmalarına katıldı.
(Haber Merkezi)
 

banner155