Ünlü dağ yürüyüşçüsüne Şapinuva daveti

Dağcı ve maratoncu Rıdvan Şükür, Ankara programı içerisinde Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde Hitit kazıları ile ilgili proje toplantısına katıldı. Şükür, önümüzdeki dönem içerisinde gerçekleştirilecek Çorum Eskiyapar ve Şapinuva kazılarına davet edildi. 

Güncel 30.01.2017, 19:07
1048
Ünlü dağ yürüyüşçüsüne Şapinuva daveti

Ankara Üniversitesi Dil tarih ve Coğrafya Fakültesi Hititoloji Bölümü öğretim üyesi, Çorum  Ortaköy Şapinuva Kazı Başkanı Hititolog Prof. Dr. Aygül Süel, Rıdvan Şükür’e “Hitit Kaynaklarında Tapınak görevlileri ile ilgili bir direktif metni” kitabını hediye etti. Hititliler ile ilgili Kütüphanesinde bulunan kaynak kitaplardan da bir set hazırlayıp Şükür’e hediye eden Süel, Rıdvan Şükür’e ayrıca okumasını tavsiye ettiği kaynak kitap listesi verdi.

Daha önce Hitit yolunda yürüyen ve bölgeye yabancı olmayan Şükür, Ankara Üniversitesi, D.T.C.Fakültesi, Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi arkeolog, Hitit uzmanı Prof.Dr.İbrahim Tunç Sipahi başkanlığındaki bir ekiple yürütülen Eskiyapar kazısına davet edildi. Anadolu’da ilk defa güçlü bir siyasi birlik kuran, çeşitli toplulukları kaynaştıran ve kültürlerini yaklaşık bin yıl kadar sürdüren Hitit uygarlığının kazısına davet edildiği için mutlu olduğunu belirten Şükür, Hitit uygarlığının her zaman kendisini etkilediğini dile getirdi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 03:58
Güneş 05:37
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:55
Yatsı 21:27

Gelişmelerden Haberdar Olun

@