Üniversiteler, öğrencilerin ayağına geldi

Çorum İl Millî Müdürlüğü ile Unilook Türkiye işbirliğinde düzenlenen “II. Üniversite Tanıtım ve Tercih Günleri” başladı.

Üniversiteler, öğrencilerin ayağına geldi

Çorum İl Millî Müdürlüğü ile Unilook Türkiye işbirliğinde düzenlenen “II. Üniversite Tanıtım ve Tercih Günleri” başladı.

14 Kasım 2017 Salı 00:15
Üniversiteler, öğrencilerin ayağına geldi

İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Çorum’da Eğitimin Kalitesini Artırma Projesi (ÇEKAP) kapsamında, üniversiteye hazırlanan öğrencileri ve ailelerini, üniversite temsilcileriyle bir araya getirmeyi ve öğrencilerin üniversiteler hakkında bilgi edinmelerini sağlamak amacıyla Anitta Otel’de düzenlenen etkinlik açılış töreniyle başladı.

Törene Vali Yardımcısı Azmi Yeşil, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, İl Millî Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yahya Çoban ve Unilook Türkiye Temsilcisi Caner Işık’ın yanı sıra, çok sayıda kurum temsilcisi, öğrenci ve veli katıldı.

Törende ilk olarak kürsüye gelen Unilook Türkiye Temsilcisi Caner Işık, organizasyonu Çorum’da ikinci kez düzenlediklerini hatırlatarak, tüm yetkililere teşekkür etti.

İl Millî Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ise bu yıl eğitim sisteminin tekrar değiştiğini anımsatarak, “Artık okumaya ve okuduğunu anlamaya yönelik bir sınav sistemi getirildi. Yeni sınav sisteminde okuduğunu anlamak, anlamayı yorumlamak ve kazanımların kullanılması önem arz ediyor. Bu bağlamda öğrencilerin okumaya daha da önem vermesi gerekiyor. Bu etkinlik dolayısıyla üniversitelerin ilimize gelmesi, kendilerini anlatması çok önem taşıyor. Üniversiteler hakkında bilgi alan öğrencilerimizin daha sağlıklı tercih yapmaları mümkün olabilecek. Bu etkinliğe katılan tüm üniversite yetkililerine ve katkı sağlayan bütün öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“TABLETTEN DAHA ÇOK KİTAPLARA İHTİYAÇ VAR”

Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül ise kendisinin üniversite yıllarından söz ederek, “Biz üniversite sınavlarına girerken, üniversiteler hakkında bilgi sahibi olma şansımız çok azdı. Bizim zamanımızda tesadüfen nerenin geleceğini bilmeden bir üniversiteyi kazanır ya da kazanamazdık. Şimdi artık öğrenci ve üniversite sayısı arttı. İmkânlar da arttı. Üniversiteye gidecek öğrenciler artık önünü görebilen, istediği bölümleri seçebilen bir hâle geldi. Bir öğrencinin 15-20 tane üniversiteye gidip tanıması çok zor. Burada yapılan iş de budur. Üniversiteler öğrencilerimizin ayağına geldi. Takdirle karşılanacak bir çalışmadır. Ancak günümüzde çocuklarımızın doğru tercihlerde bulunabilmeleri için tabletten daha fazla kitaplara ihtiyaç duyacaklarını sanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Azmi Yeşil’in konuşmasıyla devam edilen törende daha sonra açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. Ardından protokol üyeleri stantları gezerek üniversiteler hakkında bilgiler aldı.

FARKLI İLLERDEN 17 ÜNİVERSİTE

II. Üniversite Tanıtım ve Tercih Günleri’nde 17 devlet ve vakıf üniversitesinin açtığı stantta, öğrencilere üniversitelerin sundukları olanaklar anlatılarak, tanıtıcı broşürler dağıtıldı. Ayrıca öğrenciler, sağlıklı ve doğru tercih konusunda yetkililer tarafından bilgilendirildi.

“II. Üniversite Tercih ve Tanıtım Günleri” bugün sona erecek.

(Recep SERBES)