Üniversite, GreenMetric sıralamasında yükseliyor

Hitit Üniversitesi, GreenMetric 2017 dünya üniversiteleri sıralamasında yükselişini sürdürüyor. Sıralama sonuçlarına göre Türkiye’den katılan 24 vakıf ve devlet üniversitesi arasında HİTÜ 11.ci, devlet üniversiteleri arasında ise 7.ci oldu.

Güncel 23.12.2017, 02:11
588
Üniversite, GreenMetric sıralamasında yükseliyor

Dünya üniversitelerinin çevre bilinci ve yeşil kampüs hedefi doğrultusunda altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim kategorilerinde değerlendirildiği GreenMetric sıralamasına bu yıl dünyanın 76 farklı ülkesinden 619 üniversite katıldı. İlk üç sırayı Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi, İngiltere’nin Nottingham Üniversitesi ve ABD’nin California-Davis Üniversitesi’nin oluşturduğu dünya sıralamasında Çorum Hitit Üniversitesi 383. sırada yer aldı.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada “Üniversitelerin küresel iklim değişikliği ile mücadele, enerji ve su tasarrufu, atık yönetimi, yeşil ulaşım ve bu hedefe yönelik eğitim konularındaki çalışmalarıyla değerlendirildiği GreenMetric, dünyada çevre bilinci konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan ve bu konuda üniversitelerin rolünü ortaya koymayı hedefleyen bir platformdur. Sıralamaya her geçen yıl artan sayıda ve dünyadaki saygın üniversitelerin de içinde olduğu üniversiteler katılmaktadır. Hitit Üniversitesi de çevre dostu Yeşil Kampüs hedefi ile, çevrenin korunması konusunda gereken koşul ve kaynakların eksiksiz olarak temin edilip sağlanması için çalışmalar yapılmasını ilke olarak benimsiyor. Bu amaçla HİTÜ; trijenerasyon sistemi ile kendi enerjisini üreterek enerji ve doğal kaynak yönetiminin iyileştirilmesi, atık yönetimi prosedürlerinin sistematik bir şekilde sürdürülmesi, geri dönüşüm, aydınlatma ve ısıtma gibi alanlarda gerçekleştirdiği uygulamalarla ve yeni yapılan binaların her aşamada çevre bilincini göz önünde bulundurarak, konuyla ilgili eğitim ve bilimsel çalışmalarla rol model olmaya gayret gösteriyor” denildi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@