Umre yolcuları dualar eşliğinde uğurlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonu ile umreye gidecek olan vatandaşlar için otogarda uğurlama töreni düzenlendi.

Umre yolcuları dualar eşliğinde uğurlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonu ile umreye gidecek olan vatandaşlar için otogarda uğurlama töreni düzenlendi.

17 Ocak 2014 Cuma 21:12
Umre yolcuları dualar eşliğinde uğurlandı
Umrecileri uğurlama törenine İl Müftüsü Mehmet Aşık, Müftü Yardımcısı Abdullah Pamuklu, Hac ve Umre Şube Müdürü M. Vehbi Köklükaya, Personel Şube Müdürü Erol Alkan, müftülük çalışanları, din görevlileri ve çok sayıda umreci yakını katıldı.
Program, Ulu Cami İmam-Hatibi Mustafa Bozduman’ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Hac ve Umre Şube Müdürü M. Vehbi Köklükaya, umrecilere ve uğurlamaya gelenlere umre hakkında önemli teknik bilgiler vererek, bu bilgiler ışığında hareket etmeleri halinde çok rahat bir yolculuk ve umre yapacaklarını kaydetti. Daha sonra Ulu Cami Baş İmam-Hatibi Hafız Mustafa Gökmen ve Hafız Mustafa Bozduman söyledikleri ilahilerle alanı dolduran kalabalığa manevi bir atmosfer yaşattı.
İl Müftüsü Mehmet Aşık ise umre yolculuğunun günahlardan arınarak manevi temizliği elde etmek için büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi.
Aşık, konuşmasında şunları söyledi:
“Âlemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır, ‘Umre ibadeti, daha sonraki bir umreye kadar işlenecek günahlara keffârettir…’ Umre yolculuğu; mukaddes mekânların havasını teneffüs edip sevgili peygamberimizin doğduğu şehir Mekke’yi görebilme, kutsal mekânları ziyaret edebilme imkânını sunmaktadır. Umre yolculuğu; dünyadayken cennete girebilme ve orada ibadet yapabilme imkânını vermektedir.”
Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile Çorum il ve ilçe müftülüklerine bu güne kadar kayıt yaptıran 550 umreciden 115 tanesinin mukaddes yolculuğu göndermenin heyecanını yaşadıklarını kaydeden Aşık, umrecilerden Çorum için, memleket için ve insanlığın selameti için dua etmelerini istedi.
İl Müftü Yardımcısı Abdullah Pamuklu tarafından yapılan duanın ardından üç otobüsle umreciler Ankara Esenboğa Havaalanı’na ve oradan da sabah saat 08.00’de 14 gün sürecek olan yolculuğun ilk durağı olan Medine-i Münevvere ye gitmek üzere uğurlandılar.
Çorum’dan umreye gidenlerin başında din görevlisi olarak Çakır Cami İmam-Hatibi A. Hamit Çıplak, Fatih Sultan Mehmet Cami Müezzin Kayyımı İsmail Şanal, Alaca Nasrullah Camii İmam-Hatibi Fazlı Yanılmaz refakat edecek.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonu ile İl Müftülüğü’ne kayıt yaptıran 61, Alaca’dan 24, İskilip’ten 6, Kargı’dan 7, Osmancık’tan 17 umreci olmak üzere toplam 115 umreci kutsal topraklarda 14 gün kalacak ve 31 Ocak’ta Cidde’den dönecekler. (ÇORUM HABER)
Son Güncelleme: 17.01.2014 21:12