Ülkücüler, Dursun Önkuzu’yu andılar

Ülkü Ocakları Osmancık Şube Başkanlığı tarafından, 23 Kasım 1970 tarihinde öldürülen Dursun Önkuzu için anma programı düzenlendi.

Ülkücüler, Dursun Önkuzu’yu andılar

Ülkü Ocakları Osmancık Şube Başkanlığı tarafından, 23 Kasım 1970 tarihinde öldürülen Dursun Önkuzu için anma programı düzenlendi.

29 Kasım 2016 Salı 19:55
Ülkücüler, Dursun Önkuzu’yu andılar

Osmancık Ülkü Ocakları Başkanı Osman Nafiz Kolukısa başkanlığında düzenlenen programa MHP Osmancık İlçe Başkanı Satılmış Karatağ ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kamu-Sen Osmancık Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

23 Kasım 1970 tarihinde Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nda okurken, karşıt görüş öğrenciler tarafından yakalanıp çeşitli işkenceler yapıldıktan sonra okulun üçüncü katından atılarak öldürülen Dursun Önkuzu için düzenlenen anma programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programda konuşan Osmancık Ülkü Ocakları Başkanı Osman Nafiz Kolukısa, Ertuğrul Dursun Önkuzu’nun, ülkücü hareketin ilk şehitlerinden olduğunu anımsatarak, “Ailenin en büyük ve tek erkek evladı olan Önkuzu ilk ve orta öğrenimini Tokat’a bağlı Zile ilçesinde yapmıştır. Zile Sanat Enstitüsü Tesviye bölümünü bitirdikten sonra Zile Müftüsü Hoca Arif Efendi’den Milli Terbiye almıştır. Sanat okulunda okurken aynı zamanda arkadaşları ile Zile Ülkü Ocağını açmış ve burada seminerler vermiştir.

1967 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Bölümünü kazanmış ancak kaydını yaptırdıktan sonra hainlerin tehditleri sonucu bir ay okuluna devam edebilmiştir. Bir süre sonra Ankara Teknik Öğretmen Okuluna geçen Önkuzu aynı zamanda burada yatılı olarak kalmıştır.

Okulun tatil günlerinde öğrencilerin derslerine yardımcı olan Önkuzu ücretsiz kurslar vermiştir. 3. sınıfta olan Önkuzu iç karışıklık olaylarının çoğaldığı 1970 yılında işgal altında bulunan okulundan kaçırılmış ve üç gün boyunca ciğerlerine hava basmak başta olmak üzere çeşitli işkenceler yapıldıktan sonra okulun 3. katından atılarak şehit edilmiştir. 46 yıl önce aramızdan ayrılan Önkuzu’yu rahmet ve minnetle anıyorum. Bu vesile ile tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Program o yıllarda Önkuzu anısına yazılmış şiirlerin okunmasının ardından sona erdi.

(Haber Merkezi)