“Ülkemiz, insan haklarına bağlığıyla bölgesinde örnek”

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Mehmet Karadağ, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü dolayısıyla 15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi’nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Güncel 09.12.2016, 22:56 09.12.2016, 23:02
1269
“Ülkemiz, insan haklarına bağlığıyla bölgesinde örnek”

Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 68. yıldönümü olduğunu hatırlatan AKP İl Başkanı Karadağ, liseli öğrencilere insan haklarının tarihsel gelişimi ve Dünya İnsan Hakları algısı üzerine düşüncelerini aktardı.

İslâm dünyasında insan haklarının Medine Sözleşmesi ve Peygamberimizin Veda Hutbesi ile temellerinin atıldığını belirten Mehmet Karadağ, “Çağdaş insan hakları belgelerinin anayasası olarak kabul edilen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, temel hak ve özgürlükleri güvence altına alacak evrensel anlayışın yansımasıdır. Beyannameyi ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de insan haklarına saygı, Anayasamızın değiştirilemez ilkeleri arasındadır. Temel hak ve özgürlüklerin sürekli ileri götürülmesi yönündeki politikalarımız, kurucu üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi’nin insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerini yerleştirme ve derinleştirme hedefleriyle de örtüşmektedir. Bu çerçevede, 2010 Eylül ayında halkımız tarafından benimsenen Anayasa değişiklikleriyle önemli bir mesafe alınmıştır. Türkiye, her geçen gün daha da olgunlaşan demokrasisiyle, insan haklarına, hukuk devleti ilkesine olan bağlılığıyla dünyada ve bölgemizde örnek bir konumda yer almaktadır.” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@