Uğur Demirer: “Gençlerimiz Kubilay’ı örnek almalı”

Şehit öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın katledilişinin 84. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma programında basın açıklamasında bulunan ADD Şube Başkanı Uğur Demirer, ülke gençliğinin Kubilay’ı örnek aldığı sürece Cumhuriyet değerlerinin ilelebet yaşayacağını söyledi.

Güncel 25.12.2014, 00:01 25.12.2014, 00:02
817
Uğur Demirer: “Gençlerimiz Kubilay’ı örnek almalı”
Eğitim-İş Sendikası üyelerinin Ankara’da gerçekleştirdiği eylemde polisin sert müdahalesini kınayarak sözlerine başlayan Demirer, “Öğretmenlere gazla, copla ve plastik kelepçe ile müdahale edenler, Doğu Anadolu’da devlet otoritesinin yokluğunu kabul etmeliler. Doğu Anadolu’da devlet otoritesi yok olmuş, devletin üniter yapısı ise çok ciddi tehlike içindedir” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve 17-25 Aralık Operasyonları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Demirer, “Ülkemiz, Cumhuriyetin kazandırdığı tüm sembolleri ile birlikte, büyük bir aşınmasın erozyonu içerisindedir. Atatürk Orman Çiftliği’nde on binlerce ağaç katledildi ve 1150 odalı bir saray yapıldı. Ak Saray’da tanesi 1 milyon lira olan kadehler, tanesi 70 bin lira olan koltuklar kullanılacak. Türkiye’de iktidarı elinde bulunduranların dışındakiler, 17-25 Aralık’ın ‘Yolsuzluk Haftası’ ilan edilmesini istiyorlar. 4 bakan para kasalarıyla ve ayakkabı kutuları ile yakalandılar” diye konuştu.
Atatürk’ün ruhen demokrat ve özgürlükçü bir kişilik olduğunu ve yaşadığı sürede Türkiye’yi çok partili yaşama geçirmeye çalıştığını belirten Demirer açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Diliniz neyse düşünceniz de odur. Günümüzde Ayn-el Arab’a Kobani, Uludere’ye Roboski, Tunceli’ye Dersim deniyor. Adının farklı şekilde telaffuz edilmesi çok önemli. Birisi Cumhuriyet’in değerleri ve isimleri, diğeri Osmanlı döneminin adları. Özetlemek gerekirse, Osmanlılaştırma politikasının içerisindeyiz. Günümüzün moda isimlerinden Şeyh Sait, Seyit Rıza, Cumhuriyetin değerleri çatışmış insanlardır. Osmanlı İmparatorluğu federatif bir devletti, eyalet sistemi ile yönetiliyordu. Fakat Türkiye Cumhuriyeti bir ulus devletidir.
Bugün de Kubilaylar var, bugün de Şeyh Saitler var. Fakat hiç kimsenin endişesi olmasın. Bu ülkenin gençliği Kubilay’ı örnek aldığı müddetçe Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır. Umutlu ve coşkulu olmak zorundayız. Coşkusu olmayanın mücadelesi de olmaz”
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@