Uğur Demirer: “Açılım, rejimi tehdit ediyor”

Tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve yargı güçlerine seslenen Demirer, “Bu Cumhuriyete çok şey borçlu olduğumuzu, olduğunuzu unutmayın. Bu gidişe dur demek zorundasınız. Aranızdaki ayrılıkları ertelemeli ve Cumhuriyete sahip çıkmalıyız” dedi.

Güncel 29.09.2014, 01:39 29.09.2014, 01:40
765
Uğur Demirer: “Açılım, rejimi tehdit ediyor”
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, hükümetin “çözüm süreci” adı ile yürüttüğü politikaların sonucu olarak PKK’nın Atatürk heykellerini yakıp yıktığını bildirdi.

ADD Başkanı Demirer, bir basın toplantısı düzenleyerek bazı açıklamalarda bulundu. Toplantıya ADD Gençlik Kolları Üyeleri de katıldı. Demirer, “Bugün şımartılan PKK sayesinde terörün IŞİD’i bahane edip Atatürk heykellerini yıkması beklenen şey. Bu politikanın sorumlusu olanları lanetliyoruz” dedi.

Bu sürecin sorumlusunun baştan sona hükümet olduğunu vurgulayan Uğur Demirer, “Ama bu sürecin sonunun rejime, devlete, demokrasiye yönelik bir tehlike Olduğunu şu veya bu nedenle öngöremeyen ve sonuçta etkin mücadele etmeyen, başta Siyasi muhalefet partileri olmak üzere tüm toplum kuruluşları da kusurlu ve sorumludurlar” diye konuştu.

Ortadoğu sınırlarının yeniden çizilmesi olarak özetlenecek BOP’un ülkemizde uygulanmasını sağlamak üzere AKP’nin 2002’de iktidara taşındığını belirterek açılım sürecinin rejimi tehdit eder hale geldiğini söyleyen Demirer, karakol yapımı bahanesiyle yol kesip araç yakıldığını, anadilde eğitime aykırı diye devlet okullarının yakıldığını, HES inşaatlarını boykot diye şantiye yakıldığını, adam kaçırma, korucuların öldürülmesinin devam ettiğini, mahkeme kurup yargılama yapıldığını, asker ve polisin ise hükümetin emri nedeniyle görev yapamaz hale getirildiğini söyledi.

Bölücülerin şiddetinin yandaşlarca görmezden gelindiğini ve sorumlu olan hükümetin olayları izlemekle yetindiğini söyleyen ADD Başkanı Demirer, “Açılım-çözüm sürecinin sonucu bu. Cumhuriyet, devlet sonlandırılıyor. Aynı daha önce piyasaya sürülen ama kabul görmeyen, ne var ki önümüzdeki genel seçimler sonunda yine önümüze konacak olan ve referandumla halkı kabule zorlayacak olan yeni Anayasa gibi. Onun amacı da demokrasiyi geliştirmek değil, aynı açılım-çözüm süreci gibi birliği, bütünlüğü sonlandırmaktı. Çünkü bu iktidar verdiği bu sözleri yerine getirdiği sürece iktidarda kalabileceğini ve kendi özel gündemini, 2023 hedefini gerçekleştirebileceğini biliyor ve aslında artık bütün adımlarını açıktan atıyor” dedi.

Atatürk Cumhuriyeti ile varlığını sürdüren tüm siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, meslek ve sivil toplum kuruluşları ile yargı temsilcilerine seslenen Demirer, “Bu Cumhuriyete çok şey borçlu olduğumuzu, olduğunuzu unutmayın. Bu gidişe dur demek zorundasınız. Aranızdaki ayrılıkları ertelemeli ve Cumhuriyetimizin “çağdaş demokratik hukuk devleti” olarak kalması, ülkenin bütünlüğü ve devletin kaybedilen itibarinin iadesi için çok geç kalmadan halkın yanında yer almalı, birlikte mücadeleye başlamalısınız. Aksi halde, halkın mücadelesi ile de bu cumhuriyet bu badireyi atlatacak, ama sizler tarihte vahdettin hükümetine yardım eden ya da sessiz kalanlar gibi tarihte yerinizi alacaksınız. Gün, vatanın, cumhuriyetin geleceğine sahip çıkma, kendi kişisel menfaatlerimizin önüne koyabilme ve bu sınavdan alnımızın akı ile çıkma günüdür” şeklinde sözlerini tamamladı.
(Volkan SINAYUÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@