“Ucuz diye vasıfsız işçi çalıştırmak, felakete davetiye çıkarmak demektir”

Bilinçsiz, işletme kabiliyeti gelişmemiş, “ne iş olsa yaparım, kaça olsa çalışırım” diyen biçare insanları taşeron işçisi gibi kullanıp bir de onları iş güvencesinden yoksun bırakmanın kabul edilemeyeceğini belirten Salim Uslu, “Bu gibi durumlar Soma’da var mı, yok mu, araştırılacaktır” dedi.

Güncel 16.05.2014, 22:29 16.05.2014, 22:30
742
“Ucuz diye vasıfsız işçi çalıştırmak, felakete davetiye çıkarmak demektir”

Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Manisa Soma Maden Ocağı faciasını Tv Net’e değerlendirdi.

Bu kazada, cevaplandırılması gereken pek çok sorunun bulunduğunu ve bu cevapların kısa sürede alınacağına inandığını belirten Uslu, “Mevzuat bakımından bir sorun olduğu kanaatinde değilim. Çünkü bu konuda gerek 4857 sayılı iş kanunu, gerekse 2012 yılında çıkarttığımız 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre ILO standartlarına uygun bazı tedbirler öngörülmüş durumda” ifadesini kullandı.

İş Kanunu ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun ilgili maddelerinde “Çalışanlar ciddi ve yakın tehlikenin önlenemez olduğu durumlarda birinci fıkradaki usule uymak zorunda olmaksızın işyerini veya tehlikeli bölgeyi terk ederek belirlenen güvenli yere gider. Çalışanların bu hareketlerinden dolayı hakları kısıtlanamaz.” denildiğini, müfettişlerin de işi durdurma yetkisine sahip olduklarını hatırlatan Salim Uslu, “Yani mevzuat bakımından bir sorun yok. Ama uygulamada ciddi sorunlar var. İşyerinde 9 tane İş Sağlığı Güvenliği uzmanı var. Raporları ne şekilde olacak? Çünkü grizu patlaması, göçük söz konusu değil. İlk defa gördüğümüz trafo patlaması olayı söz konusu. Bunun nedenleri ve niçinleri teknik araştırmaların sonrasında ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Salim Uslu,eğer maliyet unsuru olarak görülüp tedbirler ihmal edildi ise bunun sorumlularının hesabını vereceklerini de vurgulayarak şöyle dedi:

“Bugün yaşanan acının maddi-manevi boyutunu ölçmek mümkün değildir. Alınacak önlemlerin maliyetini hesap etmek çok daha kolaydır. Bir miktar kârlılığınızdan vazgeçerseniz, ilave tedbirleri alırsınız. Riski minimize edersiniz. Yeni teknolojinin kullanılmasını ertelemek ya da iş sağlığı güvenliği konusunda havalandırma galerileri, boruları konusunda yatırımları yapmak vs. bütün bunları maliyet gibi gören anlayış geri bir anlayış ve gayri insani bir anlayıştır. Daha önemlisi bilinçsiz, beklenen işletme kabiliyetini geliştirmemiş, işçi çalıştırmak, ne iş olsa yaparım, kaça olsa çalışırım diyen biçare insanları taşeron işçisi gibi kullanıp onları iş güvencesinden yoksun bırakmak felaketlere davetiye çıkartmak anlamına gelir. Bu olaylar Soma’da var mı,yok mu, araştırılacaktır.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 03:56
Güneş 05:36
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:56
Yatsı 21:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@