“Üç fidanın mücadelesi yolumuza ışık tutuyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarının 48'inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Güncel 06.05.2020, 18:55
219
“Üç fidanın mücadelesi yolumuza ışık tutuyor”

CHP İl Başkanı Tahtasız, “Onların tek suçu eşitlik ve adalet peşinde koşmaktı. Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un cesareti tüm yurtsever gençlerimize en büyük mirastır. Bugün onların bize bıraktığı miras, Türkiye’nin dört bir yanında yüz binlerin türküsü, sloganıdır” dedi.

Tahtasız, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmelerinin 48. yılı.

Tam 48 yıldır toplum vicdanı kanıyor. Hepimiz biliyoruz ki bu üç gencin, üç vatansever evladının idam edilmesi hukuki değil, siyasi bir karardır, bir cinayettir.

“Yaşasın tam bağımsız Türkiye” diye haykıran Deniz Gezmiş’in ilk tutuklanması Çorum temizlik işçilerinin eylemidir. Deniz Gezmiş, ilk defa Devrimci-Milliyetçi kurultayını düzenlemiştir. Amerikan bakanını ve 6. Filoyu protesto etmiş, emperyalizme hep karşı durmuştur.

Halkımızın o yıllarda yükselen bağımsızlık ve demokrasi isteğini, hak, hukuk, adalet isteğini boğmak ve boğazlamak isteyen sömürgeciler ve işbirlikçilerinin işlediği bu cinayet amacına ulaşmamıştır. Hiçbir zaman da ulaşamayacaktır.

Çünkü, bağımsızlık Türk Ulusunun karakteri, tam bağımsızlık ise hedefidir.

Acı tecrübelerle öğrendik ki hukuksuzluk, düşmanlık, kin ve öfke sadece vicdanları yaralıyor, telafisi imkânsız yaralar açıyor.

Bu tür cinayetlerin, bu cinayetleri besleyen öfke, kin ve düşmanlığın bir daha geri dönmemek üzere toplumsal hayatımızdan çıkmasını, çağdaş evrensel hukukun egemen olduğu, barış ve huzur dolu bir gelecek diliyorum.

Ülkemizin bağımsızlığı ve ulusumuzun özgürlüğü uğruna gözünü kırpmadan ölümüne giden üç vatan evladını, üç yurtsever kahramanı saygıyla anıyorum.

Dilerim acılarımız öğreticimiz olur da bir daha yaşamayız.

Unutmayın, vatan onu parsel parsel satanların değil, uğrunda darağacına gidenlerin vatanıdır!” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:08
Güneş 07:38
Öğle 12:35
İkindi 14:59
Akşam 17:21
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@