TYP’den 10 kişi istihdam edilecek

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Şahan, Çorum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulanacağını bildirdi.

TYP’den 10 kişi istihdam edilecek

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Şahan, Çorum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulanacağını bildirdi.

10 Şubat 2019 Pazar 21:37
TYP’den 10 kişi istihdam edilecek

7 Şubat’ta imzalanan protokole istinaden ilgili kurumda toplamda 10 kişinin 6 ay süreyle istihdam edileceğinin bilgisini veren Şahan, programın1 Mart’ta başlayıp 29 Ağustos’ta sonlandırılacağını söyledi.

Programın konusunun kamusal çevre temizliği ile ilgili faaliyetlerden oluştuğunu kaydeden Şahan, şu bilgiyi verdi:

“Katılımcılara program süresince asgari ücret ödenecek olup, finansmanı İŞKUR tarafından sağlanacaktır.

Başvurular; (11/02/2019--15/02/2019) tarih aralığında alınacak olup, yönetmeliğe göre katılımcılar; geçerli başvurular içerisinden Noter kurası (%100 Noter) yöntemi ile belirlenecektir.

Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 15/02/2019 - Cuma gününe kadar (Cuma dahil), İŞKUR İl Müdürlüğü’ne veya ilçe belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren Hizmet Noktalarına şahsen gelerek ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ayrıca, son bir yıl içerisinde TYP’den toplam 9 aydan az faydalanmış olanlar toplam 9 aya tamamlanacak şekilde bu programlardan faydalanabileceklerdir.

Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.” (Haber Merkezi)