“Türkmeneli’ndeki Türk varlığının korunması insanî ve millî bir vazife”

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Selim Aydın, Kerkük’ün yalnız ve mahzun olduğunu ifade ederek Türkiye’yi beklediğini ifade etti.

Güncel 25.09.2017, 00:25
674
“Türkmeneli’ndeki Türk varlığının korunması insanî ve millî bir vazife”

Hürriyet parkı önünde yapılan basın açıklamasında Kerkük’ün Türk olduğunu ve Türk kalacağını vurgulayan Aydın, Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyada küresel güçler eliyle büyük bir dönüşüm ve paylaşım savaşı sürdürüldüğü belirtilerek, bu güçlerin maşa olarak kullandıkları terör örgütleri ve yerel işbirlikçileri ile bölgeyi adeta kan gölüne çevirdiği ifade edildi.

Özellikle Misak-ı Millî sınırları içerisindeki alanın, Türk düşmanı bütün güçlerin operasyon merkezi haline geldiğini belirten Aydın, bu çerçevede, komşu ülkelerin huzuru ve toprak bütünlüğünün Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası ve güvenliği için bir kat daha önem kazandığını söyledi.

Fırsatı ganimete çevirmek isteyen IKBY’nin, Irak’ın toprak bütünlüğünü tanımayarak binlerce yıllık Türk yerleşim yerlerini de içine alan bir bölgede, 25 Eylül günü bağımsızlık referandumu gerçekleştireceğini açıkladığını anlatan Aydın, “Yıllardır süren çatışma ve çekişmeleri daha da alevlendirecek bu kararla, Türkmenlere ait toprakların IKBY’ye bağlanması ve Türkmen yurdunun, kurulması planlanan sözde Kürdistan’ın bir parçası haline getirilmesi asla kabul edilemez.

Bu referandum yalnızca Türkmenlerin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin değil bu bölgede yaşayan tüm milletlerin aleyhine; yüzyıllardır Ortadoğu’nun kaynaklarına çökme, İslam’a darbe vurma sevdasıyla yanıp tutuşan malum şer güçlerin lehine olacaktır.

Devletimizin bir oldubittiyle Türkmen topraklarının ilhak edilmesine göz yummayacağına, bölgedeki soydaşlarımızın güvenliği için her türlü tedbiri alacağına olan inancımız tam olmakla birlikte atılacak somut adımlara hız verilmesini bekliyoruz. Acilen, tedbirler alınmalı gerekiyorsa Habur kapanmalı. Uçak seferleri iptal edilmeli, vize işlemleri durdurulmalıdır. Bu yolda atılacak adımlarda desteğimiz sınırsızdır. Aziz milletimizi de bu hassas duruma sessiz kalmamaya ve var olma savaşında Türkmen kardeşlerimizle omuz omuza vermeye davet ediyoruz. Bilinmelidir ki, Türkmen kardeşlerimiz yalnız değildir.

Bu bakımdan, IKBY yönetimi ayağını denk almalı; bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracak, Türkmenleri yok sayan, Misak-ı Millî sınırlarımız içerisinde Devletimize adeta meydan okuyarak bütünlüğümüzü tehdit eden referandum ve bağımsızlık ilan etme kararından yol yakınken dönmeli, coğrafyamızın selameti için, sonu hüsran olan bu maceraya hiç girmemelidir.

Türkiye’nin güvenliği ve bütünlüğü Kerkük’ten, Telafer’den, Tuzhurmatu’dan, Suriye’nin kuzeyinden, Bayır Bucak’tan geçer.

Türkmeneli’ndeki Türk varlığının korunması hem insanî hem de millî bir vazifedir.

Türk milliyetçileri olarak her zaman Irak ve Suriye’deki Türkmen kardeşlerimizin yanındayız” dedi.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
11°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Ocak 2021
İmsak 06:20
Güneş 07:47
Öğle 12:58
İkindi 15:34
Akşam 17:58
Yatsı 19:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@