31 Ocak 2014 Cuma 23:43
“Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı yeterli değil”
Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Afyonkarahisar Destekleme Dernek Başkanı İhsan Beşer’in temasları sebebi ile Afyonkarahisar’a gelen Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Wang Xiaoning, Çorumlu Vali İrfan Balkanlıoğlu ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ı makamında ziyaret etti.
İlk ziyaretini Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’na gerçekleştiren Wang Xiaoning, Afyonkarahisar Valiliği ziyaret defterini imzaladı. Ziyarette konuşan Xiaoning, Afyonkarahisar’da bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.
Çinlilerin termali çok sevdiğini belirten Xiaoning, “Çin’deki termaller doğal değil, bu yüzden Çinliler Afyonkarahisar’a geliyorlar ve buralardaki termali çok seviyorlar. Bundan sonra o kadar çok Çinli gelecek ki onlar da Afyonkarahisarlı gibi olacaklar. Çünkü geçen yıl yurt dışına çıkanların sayısı 9 milyonu aştı. En çok Paris’e gidenler var, toplamda 3 milyon. Bu yüzden ben de düşünüyorum ki Çinlilerin ziyaret ettikleri yerlerde çok yoğunluk oluyor. Şimdi Türkiye’ye gelen Çinli sayısı yeterli değil ama inanıyorum ki bu sayı artacaktır. İhsan Beşer’in bize aktardıklarına göre Afyonkarahisar’da şu anda tatil sezonu imiş. Belli zamanlarda ziyaretçi sayısı azalıyormuş. Ama Çin’ler buraya geldiklerinde hiçbir yer boş kalmayacaktır. Çünkü Çin’deki sahillerde hiç boş yer kalmıyor. İnsanlar sadece ayakta durmak suretiyle denize girebiliyorlar. Bu yüzden Çinliler için Türkiye ve hatta Afyonkarahisar çok iyi ve avantajlı olacaktır” dedi.
Afyonkarahisar’ın tarihi, kültürü ve markalı ürünleri hakkında kısa bilgiler veren Vali Balkanlıoğlu, “Dünyada en hızlı gelişen ve büyüyen ülkelerin başında Çin gelmektedir. Çin ile sürekli işbirliği halindeyiz. Biliyorsunuz ki Afyonkarahisar Dünya’da mermerin başkenti. Büyük oranlarda Çin’e mermer ihracatı gerçekleştiriyoruz. Çin ile Türkiye arasındaki dostluk ve ticaret ilişkileri giderek büyüyor” dedi. (İHA)
Son Güncelleme: 31.01.2014 23:43