“Türkiye’nin geleceğe tek adamın eline bırakılamaz”

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Türkiye’nin geleceğinin tek adamın eline bırakılamayacağını söyleyerek bu nedenle tüm vatandaşları referandumda “hayır” demeye davet etti.

“Türkiye’nin geleceğe tek adamın eline bırakılamaz”

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Türkiye’nin geleceğinin tek adamın eline bırakılamayacağını söyleyerek bu nedenle tüm vatandaşları referandumda “hayır” demeye davet etti.

06 Mart 2017 Pazartesi 01:22
“Türkiye’nin geleceğe tek adamın eline bırakılamaz”

EMEP Genel Başkanı Gürkan, referandum çalışmaları kapsamında Amasya ve Merzifon’un ardından Çorum’a geldi. Burada EMEP İl Başkanı Cafer Gökmen, Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Aygün ve partililerle biraraya gelen Gürkan, 16 Nisan’da neden hayır diyeceklerini anlattı.

Referandumun ülkenin temel gündemini meşgul ettiğini belirterek Suriye’de gereksiz bir savaşa girilmişken, ekonomide ziller çalarken, OHAL döneminin özel koşullarının olduğu, işsizlik, yoksulluk ve yolsuzlukların giderek arttığı bir ortamda Anayasa değişikliği yapılmasının doğru olmayacağını söyleyen Gürkan, “OHAL koşullarında, KHK’lar ile yönetilen bir ülkede referandum yapılamaz. Evet diyenlerin devletin tüm imkanları kullanarak propagandalarını yaptığı, hayırcıların ise TBMM’de bile engellendiği bir ortamda referandum sağlıklı olmaz. Hükümet Evet’in gerekçelerine çok güvenmediği için Hayır diyenlerin önü kesiliyor” dedi.

Almanya ile yaşanan krize değinerek bu ülkenin Türkiye’nin temsilcilerine koyduğu yasakların da kabul edilemez olduğunu söyleyen Selma Gürkan, basın özgürlüğünün olmadığı, gazeteci, aydın ve milletvekillerinin tutuklandığı, antidemokratik uygulamaların ve her kesime karşı baskıların arttığı bir ülkede yaşadığımızı, 15 yıldır iktidarda olanların kendi yönettiği ülkede Almanya’dan daha baskıcı olduğunu dile getirdi.

Referandum için istikrar ve güçlü Türkiye vurgusu yapıldığını, 15 yıldır ülkeyi zaten tek partinin yönettiğini ve bu sürede yapamadıkları neyi sağlayacaklarını soran Gürkan, “Bu iktidar stratejik ortağı olan ABD ve AB ile bile kavgalıdır. AKP sıfır sorunla iktidara geldi ama sıfır komşuya gelindi. 3Y ile iktidar olan AKP, işsizlik ve enflasyonun had safhaya ulaştığı ülkemizde yoksulluk, yasak ve yolsuzluklarla iktidarını korumaya çalışıyor. Böyle bir ortamda Türkiye’nin geleceğe tek adamın eline bırakılamaz. Yasama, yürütme ve yargı tek adamın eline bırakılırsa ülke felakete sürüklenir. Millet referandumda ya tüm yetkilerin tek elde toplanmasına ya da hak ve özgürlüklerin korunduğu, barışın sağlandığı, dış politikada dostların arttığı, demokratik bir ülkede yaşamanın kararını verecek. Demokrasi, özgürlük ve barış isteyen tüm güçleri hayır oyu vermeye davet ediyorum.  Sandıktan ülkenin geleceği çıkacaktır. Tek emirle yasakların geldiği, hak ve özgürlüklerin askıya alındığı düzene onay vermeyeceğiz” diye konuştu.

EMEP Genel Başkanı Gürkan, Barzani’nin ülkemizi ziyaretinde yaşanan bayrak krizine de değinerek parti olarak resmi bir konuğun özerk bölgesinin bayrağının asılmasının kendilerince bir sakıncası olmadığını sözlerine ekledi.

(Volkan SINAYUÇ)